Na záchytné stanici v Příbrami loni přenocovalo 156 lidí, za nocleh nezaplatily dvě třetiny
Nepřehlédněte
4. ledna 2022 (08:49)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Negativním jevem souvisejícím s provozem protialkoholní stanice je fenomén zavlečeného bezdomovectví.
Příbram patří mezi jedno z mála měst, které provozuje záchytnou stanici. Zařízení je určeno především pro lidi z Příbramska. V případě volné kapacity jsou však přijímáni také výtržníci ze sousedních okresů, především z jižní části Středočeského kraje. Od 1. března 2016 je protialkoholní a protitoxikomanická záchytná služba poskytována v nových prostorách, přímo v areálu Oblastní nemocnice Příbram na Zdaboři. Zraněné podnapilé či jinými návykovými látkami omámené občany tak již není nutné ošetřovat přímo na jednotlivých odděleních, kde často narušovali chod.
Na záchytné stanici loni podle ředitele Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram Tomáše Cipry přenocovalo 133 mužů a 23 žen. Zdaleka ne všichni však za svůj pobyt zaplatili. „Svému závazku dostálo pouze 31 % z celkového počtu zachycených. V minulém roce však tři lidé přistoupili na splátkový kalendář,“ řekl dnes pribram.cz Cipra.
Radnice si v minulosti stěžovala, že dostává od kraje méně peněz na provoz zařízení. Poslední známá výše přiznané dotace je 2,58 milionu korun, což je méně než v minulosti. Náklady přitom stoupají, protože rostou platy pracovníků i ceny zdravotnického materiálu. Například v roce 2020 získala Příbram od kraje 2,8 milionu Kč, náklady na provoz byly přitom přes 3,3 milionu Kč.
K provozování záchytné stanice podle starosty Jana Konvalinky město přistoupilo zejména ve snaze aktivně spolupracovat s Oblastní nemocnicí Příbram a také na četné žádosti policie. „Obecně je fungování protialkoholní záchytné stanice v našem městě kvitováno. Vzhledem ke snižující se výši dotace snižujeme úměrně i počet dní, po které je služba v provozu. Momentálně jde zejména o víkendy a dny, kdy se ve městě nebo v jeho okolí konají významnější akce pro veřejnost. Věříme, že tak, jako se město Příbram staví ke kraji vstřícně v případě záchytky, postaví se kraj vstřícně i k nám v případě jiných důležitých témat,“ řekl dnes pribram.cz Konvalinka.
Podle Konvalinky však Příbram prozatím o uzavření zatím neuvažuje, vše bude záležet na tom, jak se bude vyvíjet jednání s krajem v otázce výše dotace na její provoz a také v otázce další spolupráce mezi městem a krajem.
Příbramská záchytka dříve sídlila v ulici Na Příkopech. Nesplňovala však legislativní požadavky pro provoz, a navíc fungovala v nevyhovujících prostorách. Byla proto v roce 2015 uzavřena. Nové zařízení vzniklo v areálu nemocnice v suterénu budovy H. Rekonstrukci prostor i vybavení záchytné stanice zaplatila krajská nemocnice. Její zprovoznění se ale kvůli chybějícím lékařům odkládalo. V současné době činí poplatek za umístění 2500 korun v případě úhrady do sedmi pracovních dnů, 3500 korun v případě pozdější úhrady. Obsazenost bývá zpravidla vyšší kolem desátého a patnáctého dne v měsíci, kdy lidé dostávají výplaty. Navýšení počtu zachycených lze vysledovat také v souvislosti s termínem výplaty sociálních dávek.
Negativním jevem souvisejícím s provozem protialkoholní stanice je také fenomén zavlečeného bezdomovectví. Stává se, že v zařízení skončí bezdomovec z jiné části Středočeského kraje a už v Příbrami zůstane. Využívá následně třeba i služeb nízkoprahového centra.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka