Na vrchol brdského Toku se vrátil tetřev. Tentokrát jako dřevěný reliéf
3. září 2024 (16:19)
Dalších 8 fotografií v galerii
foto: pribram.cz / Karel Hutr (autoři označníku z Waldorfské školy se svým mistrem)
V úterý 3. září se na brdském Toku uskutečnilo první, symbolické označení nejvyššího vrcholu. Další rozmisťování označníků po brdských zajímavých místech bude časem pokračovat.
Za účasti hořovické divize Vojenských lesů a statků, Správy CHKO Brdy, spolku Turistická oblast Brdy a Podbrdsko a také žáků a učitelů příbramské Waldorfské školy se první osazení dřevěného označníku pochopitelně konalo na nejvyšší brdské hoře. No a jaký vybrali aktéři symbol, je nasnadě. Je jím reliéf tetřeva hlušce, chráněného kurovitého ptáka horských lesů, který i tady v Brdech měl před desítkami let svůj domov. Právě proto zřejmě kdysi do kamenné mohyly na vrcholu Toku někdo vložil pahýl, připomínající siluetu tetřeva. Nyní se tetřev na Tok vrátil alespoň symbolicky. Pod deskou krytou šindelem je schránka s vrcholovou knihou, kterou tam dnes zástupci spolku a školy vložili.
„Označníky vznikají v dílně žáků Waldorfské školy Příbram a symboly se budou postupně objevovat na dalších význačných místech Brd. Velice rádi jsme se tohoto úkolu zhostili a uvidíme, co vymyslíme s žáky do budoucna. Pro děti je to skvělá příležitost něco se naučit a vyrobit věci, které mají smysl,“ řekl na místě slavnostního odhalení označníku ředitel školy Robert Žák, jenž se slavnostního aktu zúčastnil se studenty, kteří označník vyrobili a jejich mistrem z truhlářské dílny. Nápad na označování významných míst nebo vrcholů pochází od spolku Turistická oblast Brdy a Podbrdsko. Její předseda Václav Švenda dodal, že postupně se tyto nové dřevěné prvky objeví i na dalších brdských místech. „Věříme, že si tyto krásné dřevěné prvky návštěvníci Brd brzy oblíbí a budou si je turisté fotit třeba jako zdejšího „tetřeva“ z pahýlu. Další místa a nápady konzultujeme se Správou CHKO Brdy,“ řekl portálu pribram.cz Švenda. Správa schválila podobu tohoto označníku, který podle slov vedoucího správy CHKO Brdy nenarušuje zdejší přírodu a navazuje například na informační tabule vkusně vložené do kamenných bloků na naučných stezkách.
foto: Vkládání vrcholové knihy (na snímku vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer a předseda spolku Václav Švenda)
Za připomenutí stojí zmínka, že vedení Vojenských lesů a statků ČR se několik po sobě jdoucích let, někdy po roce 2000, pokoušelo tetřeva do Brd navrátit. Na úpatí Toku tenkrát vyrostla karanténní voliéra, kde mladí tetřevi strávili několik dní, než byli vypuštěni do volné přírody. Přestože se reintrodukce opakovala několik roků po sobě, nezdařila se. Tetřevi, občas spatření v lese, ale bohužel i občas zatoulaní v podbrdských obcích, postupně vymizeli.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Karel Hutr
Související
•Třítrubecký zámeček v Brdech už nyní v září uvítá první nocležníky
•Začátek září bude nadprůměrně teplý a s minimem deště
•Horký srpen přinesl sucho a obavy. Trápí houbaře, zemědělce i lesníky