Na Vojně uctí Den památky obětí komunistického režimu
13. června 2023 (08:36)
foto: Hornické muzeum Příbram
Památník, který vznikl na místě bývalého komunistického lágru, byl v roce 2001 vyhlášen kulturní památkou. V úterý 20. června zde odslouží pietní mši duchovní správce farnosti sv. Petra na Slivici Jan Böhm.
Den památky obětí komunistického režimu si každoročně připomínáme 27. června, kdy byla v roce 1950 za údajnou velezradu a špionáž popravena Milada Horáková. Spolu s ní byli ve stejném procesu k trestu smrti odsouzeni také Jan Buchal, Záviš Kalandra a Oldřich Pecl. Památku obětí komunistického režimu uctí pietní akt v pobočce Hornického muzea Příbram – Památníku Vojna v Lešeticích. Mši zde bude v úterý 20. června celebrovat duchovní správce farnosti sv. Petra na Slivici Jan Böhm.
Původně tábor pro německé válečné zajatce sloužil v období 1949–1951 jako tábor nucených prací a následně do roku 1961 jako vězeňské zařízení pro politické odpůrce komunistického režimu (Tábor nucených prací Vojna – NPT-U). „Ze záznamů Centrálního archivu Vězeňské služby ČR v Praze lze vyčíst, že v NPT-U Vojna bylo k 1. září 1952 umístěno 719 vězňů, k 1. březnu 1953 již 964 a k 1. červenci 1956 1517 potrestaných,“ informuje o počtu uvězněných Hornické muzeum. Nejvíce „…nejnebezpečnějších, zvláště státně bezpečnostních zločinců…“, jak vězně označoval komunistický režim, zde pobývalo k 10. únoru 1959, a to v počtu 1924 mužů.
Vězněnými byli lidé odsouzení rovněž ve vykonstruovaných procesech na deset a více let, nejčastěji za velezradu, pokus o velezradu, napomáhání k velezradě, vyzvědačství, pokus o nedovolené opuštění republiky a podvracení lidově demokratického zřízení. Spolu s nimi si na Vojně výkon trestu odbývali vězni kriminální, retribuční a odsouzení za tzv. černý obchod.
„V dlouhé řadě jmen politických vězňů upoutají pozornost ta, která patří lidem, co se v předchozím historickém vývoji výrazným způsobem zasloužili o náš stát. Poúnorové Československo se jim ‚odměnilo‘ nuceným pracovním nasazením při těžbě uranu za ostnatými dráty. Nechyběli mezi nimi známí vědci, umělci, duchovní, politici, sportovci – hokejoví reprezentanti, mistři světa z let 1947 a 1949,“ přibližuje muzeum spektrum odsouzených.
V lednu 2001 byl areál vyhlášen kulturní památkou a v roce 2005 po rekonstrukci zpřístupněn veřejnosti. S jeho historií se autenticky seznámíte během návštěvní doby od úterý do neděle. Otevírací doba o prázdninách je od 9.00 do 18.00. V červnu se ve všedních dnech zavírá v 17.00.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Nová výstava v příbramské galerii provede nejmladší figurativní malbou
•Vstávat a cvičit! Režisér králíků z klobouku Václav Bedřich dal život i dalším postavičkám z Večerníčku
•Tip na výlet: Vodní hamr pod Brdy z 19. století je stále funkční