Na velikonoční akce zvou ve středních Čechách hrady a zámky, města i skanzeny
8. března 2024 (19:05)
foto: Středočeská centrála cestovního ruchu
Velikonoce ve středních Čechách připomenou města, památky i skanzeny. Hrady a zámky zvou na speciální programy, na náměstích nebudou chybět jarmarky a ve skanzenech si návštěvníci vyzkoušejí tradiční zvyky. Zdokonalí se mimo jiné v barvení kraslic, objeví tajemství pečení jidášů a naučí se uplést pomlázku, informovala dnes mluvčí Středočeské centrály cestovního ruchu Lucie Vurbsová.
Na 16. březen jsou naplánovány oslavy jara v Zásmukách. Chystá se velikonoční jarmark s dílničkami a zábavou pro děti. Na velikonoční tvoření s dětmi zve 12. března odpoledne Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi. V Sedlčanech se od 22. do 23. března uskuteční Dny řemesel. Návštěvníci zhlédnou folklórní představení, upletou si pomlázku, košík nebo ozdobí vajíčko.
Tradiční velikonoční jarmark se bude konat 23. března na zámku v Dobřichovicích, v kině Sokol v Kladně nebo o čtyři dny později na náměstí v Berouně. Velikonoční trhy v Kolíně budou letos poprvé dvoudenní. Na Velký pátek 29. března a v sobotu 30. března zaplní Karlovo náměstí prodejní stánky a po oba dny je plánován velikonoční program pro děti i dospělé. Velikonoční program bude připraven i v v nižborské sklárně Rückl. Návštěvníci si za pomoci sklářů vyfouknou barevné velikonoční vajíčko a v brusírně vyrobí na skleničku, misku nebo talířek jarní motivy.
Desítky akcí připravují příspěvkové organizace Středočeského kraje. Skanzen v Přerově nad Labem bude od 16. března do 7. dubna připomínat staré zvyky a obyčeje, které v minulosti provázely po celé jarní období život ve středním Polabí. K pomlázce a zvuku řehtaček se vztahuje i velká výstava kraslic, velikonočních dekorací a tradičního pečiva.
V Hornickém muzeu Příbram se návštěvníci od 18. do 31. března seznámí s podobou velikonočních svátků v hornické domácnosti na počátku 20. století. Chybět nebudou lidové popěvky, tradiční výzdoba a možnost si vše vlastnoručně vyzkoušet – pletení pomlázek, zdobení perníčků, pečení jidášů nebo zdobení vajíček nejrůznějšími technikami.
Ukázky tradičních zvyků a rukodělných prací připravuje na 28. březen skanzen ve Vysokém Chlumci. Svátečně prostřený stůl s velikonočními pokrmy nebo zvyky, které se dodržovaly vždy o postní neděli, poznají zájemci v Muzeu lidových staveb v Kouřimi. Na neděli 31. března tam připravují program Boží hod velikonoční.
Oslavit Velikonoce bude možné i na hradech a zámcích. Na velikonočně vyzdobeném zámku Loučeň návštěvníci od 28. března uvidí, jak slavila jarní svátky knížecí rodina. Velikonoční rytířskou slavnost připravuje tradičně hrad Okoř. V neděli 31. března se tam uskuteční rytířský turnaj s dobovou hudbou, tancem a tržištěm i šermířské klání.
Velikonoce na hradě bude možné prožít i v Týnci nad Sázavou, kde se počítá s minitržištěm, ukázkami pletení pomlázek, malováním vajíček, dílničkami nebo divadélkem pro děti. Od 29. do 31. března nabídnou pestrý program i Knížecí Velikonoce na Křivoklátě. Návštěvníky čeká prohlídka hradních interiérů, jarmark a program pro děti.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Představení nominovaných sportovců v kategorii Nejlepší sportovec
•FK Příbram zve na první jarní zápas. Klub předá charitativní dar a k MDŽ obdaruje ženy květinou
•Za účasti příbramských krasobruslařek proběhlo o víkendu MČR žactva v Českých Budějovicích