Na Příbramsku vznikla databáze, která mapuje všechny vodní obilné mlýny v České republice
5. července 2022 (10:00)
foto: Rudolf Šimek / se souhlasem / Na fotografii je Hoslovický mlýn na Strakonicku
Stala se tak nejúplnější národní databází vodních mlýnů na celém světě.
Když před zhruba jedenácti lety s internetovým projektem Rudolf Šimek přišel, myslela si část molinologů (specialistů na mlýny), že jde o bláznivý nápad – databáze se naplní reprezentativním vzorkem 1000 mlýnů a „otec zakladatel“ a jeho spolupracovníci ztratí původní zájem. Databáze vodních mlýnů se však měla od začátku čile k světu. Brzy k vodním přibyly také mlýny parní a elektrické. Úctyhodný není jen počet objektů, ale i autorských fotografií, map a dalšího ikonografického materiálu.
Šimek pribram.cz již dříve prozradil, že klíčovým pro smysluplný život projektu se stalo zapojení laické i odborné veřejnosti. „Nebylo v silách jednotlivce zdokumentovat v tak krátké době přes 10 000 mlýnů a mlýnišť,“ řekl s tím, že prvotní myšlenkou bylo lokalizovat každý vodní obilný mlýn v České republice a mít jeho aktuální fotografii. „Díky stovkám šikovných uživatelů se podařilo něco, co opravdu nemá ve světové molinologii obdobu,“ vysvětlil.
Rozsáhlý počet zaznamenaných objektů databáze plně reprezentuje celé území České republiky. Zachycuje jak objekty všední a často přestavěné, tak i desítky unikátů architektonických a urbanistických, strojních, technologických, se vztahem k desítkám významných českých osobností, ale i k tragickým událostem – loupeže a vraždy nevyjímaje.
Databáze umožňuje detailní vyhledávání, a to v podobě podrobné filtrace. Zájemci tak mohou dohledat existenci vodních kol a turbín, konkrétních strojů, ale také příjmení mlynářů, kteří v konkrétním mlýně působili.
Česká molinologie v posledních dvou desítkách let drží krok se světem a na příkladu databáze vodnimlyny.cz bez nadsázky ukazuje, jakým směrem může dokumentace tohoto typu mimořádně zajímavých objektů dál směřovat.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•V Podbrdském muzeu si zahrajete počítačové hry, stejné jako v devadesátkách
•Architekt Kučera: Služba cílená na turisty by měla být přehledná a především od počátku komplexní
•Natočit si pivo a opéct špekáček při plavbě na voru? V Kamýku můžete zažít nevšední zážitek