Na příbramské záchytce loni nocovalo oproti minulým rokům méně lidí, našel se ale rekordman
17. ledna 2023 (10:31)
foto: freepik
Noc na protialkoholní stanici nehradí zdravotní pojišťovna a účet vyrovná jen asi čtvrtina lidí. Službu záchytky přitom často využívají bezdomovci, u kterých je šance na úspěšné vymáhání dluhu minimální.
Příbram patří mezi jedno z mála měst, které provozuje záchytnou stanici. Záchytka je od března 2016 v gesci Centra sociálních a zdravotních služeb, a je umístěna v areálu Oblastní nemocnice Příbram na Zdaboři.
Protialkoholní záchytná stanice v Příbrami je jednou ze tří fungujících záchytek ve Středočeském kraji a ročně je sem převezeno kolem 150 osob. Kapacita je osm lůžek – pět pro muže a tři pro ženy. Osoby přivezené k vystřízlivění vždy přijímá a následně propouští službu konající lékař, který má k dispozici zdravotnický personál (zdravotní sestru nebo záchranáře) a dva sanitáře. Ve většině případů člověk stačí do ranních hodin vystřízlivět a je propuštěn domů. Pouze v komplikovanějších případech, například když se člověk v opilosti snažil o sebepoškozování, rozhodne lékař o návazné léčbě na psychiatrii.
Záchytka často slouží i jako odběrové místo vzorků krve a moči pro další toxikologické vyšetření. Její služby však pojišťovny nehradí, takže opilci musí sáhnout do vlastních kapes. Cenu stanovuje provozovatel. Jedna noc přijde na dva a půl tisíce, pokud klient nezaplatí do sedmi dnů, je pobyt o tisíc korun dražší.
Podle Jany Klímové, která je pověřena vedením příbramské záchytky, zde loni přenocovalo 146 klientů. „Z dlouhodobějšího hlediska lze pozorovat pokles případů, kdy byly osoby na záchytku umístěny. V roce 2021 evidujeme 156 záchytů, v roce 2020 záchytů 170 a v roce 2019 172,“ řekla pribram.cz Klímová s tím, že z dlouhodobějšího hlediska za služby zaplatí jen asi 40 % lidí. „Všechny, kteří poplatek neuhradili nebo se nedomluvili na splátkách obesíláme upomínkou a předžalobní výzvou. I následně mohou klienti uzavřít dohodu o splátkách. Bohužel, v řadě případů je vymáhání soudní cestou poměrně komplikované, značná část našich klientů je bez majetku a příjmu, ze kterého by bylo možné dluh vymoci,“ řekla.
Podle Klímové měli na příbramské záchytce loni klienta, který zde byl v průběhu roku umístěn celkem pětkrát. „Co se týká naměřeného alkoholu, nejsou žádnou výjimkou hodnoty mezi 3–4 promile. V roce 2022 jsme naměřili nejvíce 4,5 promile,“ dodala.
Podle nejnovějšího průzkumu v Česku pije rizikovým nebo škodlivým způsobem alkohol pětina dospělých, to je více než 1,3 milionu lidí. Více než 140.000 ekonomicky aktivních pije alkohol tolik, že už potřebují odbornou pomoc.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Ve Středočeském kraji klesl počet akutních respiračních infekcí
•Výtěžek Tříkrálové sbírky v Příbrami poputuje na vybavení denního stacionáře
•Středočeská krajská pracoviště odbavila téměř 38.000 ukrajinských uprchlíků