Na nebezpečí při koupání upozorňují nové cedule
15. července 2023 (14:56)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Nové cedule návštěvníky například nabádají, aby se nekoupali sami, neplavali daleko od břehu nebo si zajistili doprovod či sebezáchranný prostředek.
Na nebezpečí hrozící při koupání a vodních sportech upozorňují informační tabule, které u nejnavštěvovanějších vodních nádrží v Česku umisťují Povodí Vltavy a Vodní záchranná služba. První dnes byla odhalena v Nové Živohošti u Slapské přehrady. Další přibudou na Orlíku či Lipně, později by se s nimi rekreanti měli setkávat i na dalších místech, řekl prezident Vodní záchranné služby Českého červeného kříže David Smejkal.
foto: Vodní záchranná služba Českého červeného kříže
Nové cedule návštěvníky například nabádají, aby se nekoupali sami, neplavali daleko od břehu nebo si zajistili doprovod či sebezáchranný prostředek. Měli by se také koupat tam, kde je neohrozí plavidla. Zároveň názorně ukazují, jak pomoci tonoucímu, nebo připomínají telefonní číslo na záchrannou službu.
"Během tohoto a příštího roku by mělo být osazeno 20 tabulí na přehradě Slapy a 15 na přehradě Orlík," řekl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Podobný počet má být i na Lipně. Cedule se podle Roldána objeví na místech s vysokou koncentrací lidí, tedy na plážích, u kotvištích lodí nebo poblíž restaurací. "Celkem existují čtyři různé varianty tabulí, které se budou střídat," dodal mluvčí.
Podle Smejkala kampaň míří například na lidi, kteří tráví celý den na pláži a začnou se už trochu nudit. "Když takovou tabuli uvidí, tak budeme doufat, že si dva základní piktogramy na poskytnutí resuscitace zapamatují," řekl Smejkal.
Za celý loňský rok zaznamenali vodní záchranáři 720 zásahů, letos už jich evidují 260. "Nárůst počtu případů je evidentní," uvedl Smejkal. Každý rok zemře v souvislosti s aktivitami u vody v ČR 180 až 200 lidí, v přepočtu na počet obyvatel má Česko podle Smejkala větší počet utonulých než Francie, Německo, Itálie a jiné státy. Osvěta je tak podle něj zapotřebí.
Tabule v upravené podobě by měly být do budoucna také u řek využívaných vodáky, především u jezů a v kempech. "Ke spolupráci jsme i přizvali odborného partnera, Českou resuscitační radu, se kterou jsme tento projekt odborně konzultovali. A v neposlední řadě je partnerem také aplikace Záchranka, což je mobilní aplikace pro volání zdravotnické záchranné služby s přesnou lokalizací. Navíc má v sobě mnoho dalších užitečných funkcí, a proto ji doporučujeme ke stažení," dodal Smejkal.
Vodní záchranáři poskytují rozšířenou první pomoc a technickou pomoc na vodě a v její blízkosti. Působí na 18 stanovištích u 17 přehrad, na 14 v nepřetržitém režimu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Nejtepleji by dnes mohlo být přes 38 stupňů ve středních Čechách
•Vysoké nebezpečí požárů je kvůli vedrům a suchu na celém území Česka
•Kvalita vody ve středočeských koupalištích je přes teplé počasí stále výborná