Muzea v Žebráku a Hořovicích zahajují sezonu. Vystaví historické fotografie hradů a zámků a představí ševcovské řemeslo
26. března 2024 (15:24)
foto: Muzeum Českého krasu
Nové výstavy navštívíte v pobočkách Muzea Českého krasu o víkendech a svátcích.
Pobočky Muzea Českého krasu v Žebráku a Hořovicích otevírají letošní sezonu vernisážemi nových výstav. Výstava v hořovickém muzeu představí hrady a zámky na historických fotografiích, v Žebráku bude věnována ševcovskému řemeslu.
V minulosti patřili ševci k nejpočetnějším žebráckým řemeslníkům. „V rámci výstavy se návštěvníci seznámí s jejich historií, ukážeme si ševcovské nářadí a typické vybavení, které nemohlo chybět v žádné ševcovské dílně,“ říká Anna Brotánková, vedoucí Městského muzea v Žebráku a Muzea Hořovicka. Vystaveny budou také předměty z bohatých muzejních sbírek, které pocházejí z dílen žebráckých a berounských ševců první poloviny 20. století. Mezi exponáty najdete rovněž boty (pánské, dámské, domácí i vycházkové), nákresy a nejrůznější šablony.
Vernisáž výstavy Ševci, svrškaři, příštipkáři se v Městském muzeu v Žebráku uskuteční ve středu 27. března od 16.00. Otevřena je od dubna do října o víkendech a svátcích mezi 9.00 a 17.00 (s polední pauzou od 12.00 do 12.45). Během celé sezony ji doplní doprovodný program pro děti i dospělé, kde si sami vyzkoušejí roli ševcovské tovaryše.
V Muzeu Hořovicka ve Starém zámku si prohlédnete hrady a zámky na historických fotografiích ze sbírky Pavla Scheuflera. „Zastoupené obrázky dokumentují rozmanité přístupy i pojetí v zobrazování hradů a zámků různými fotografickými technikami. Reprezentují je fotografické vizitky a kabinetky, dále jsou vystaveny i stereofotografie a velké reprezentativní formáty, od mokrého kolodiového procesu po bromostříbrnou fotografii,“ popisuje Anna Brotánková.
Autory vystavených snímků jsou nejznámější fotografové působící na přelomu 19. a 20. století – František Fridrich, František Krátký, Rudolf a Jaroslav Bruner-Dvořákovi. Nechybí také významný fotoamatér Eduard Petrák. Fotografie zachycují interiéry a exteriéry oblíbených i méně známých středočeských památek. Vernisáž se koná v pátek 29. března od 13.00. Výstavu zhlédnete od 30. března do 9. června o víkendech a svátcích v časech 9.00–12.00 a 12.30–17.00 (v červnu je otevřeno každý den kromě pondělí).
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Příbram zavede kanalizaci do místní části Kozičín a opraví tam vodovod
•Středočeští zastupitelé schválili dotace podporující bydlení v malých obcích
•Dobříš vloni snížila produkci směsného komunálního odpadu o 37 tun, lidé třídí více