Ministr Arenberger má premiérovi předložit dokumenty o svém majetku
21. května 2021 (11:15)
foto: ilustr/Ministerstvo zdravotnictví
Vyšlo také najevo, že Arenberger pronajímá vlastní nemovitost Fakultní nemocnici Královské Vinohrady nemocnici, v jejímž vedení pracoval.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) má premiérovi Andreji Babišovi (ANO) do dnešního dne dodat dokumenty o svém majetku. Média v minulých dnech upozornila na nedostatky ministra v majetkovém přiznání a na pochybnosti o privatizaci bytu v Praze 1. Vyšlo také najevo, že pronajímá vlastní nemovitost Fakultní nemocnici Královské Vinohrady nemocnici, v jejímž vedení pracoval, a ve své soukromé ordinaci v klinických studiích testuje nové léky a nevykazuje z úhrady studií žádné příjmy.
Premiér ve čtvrtek uvedl, že nového ministra za Arenbergera v současné době nehledá. Nerozumí ani dotazu, jestli se ho chystá odvolat. "Pokud to bude mít v pořádku, tak není důvod ho odvolávat. Já řekl, že si vezmu ty papíry. To bude nějaká velká hromada," uvedl. Doplnil, že detaily nezná. "Já se s tím obeznámím, a potom to budu řešit," doplnil.
Arenberger podle Seznam Zpráv přiznal ke konci roku 2020 mnohonásobně vyšší majetek a příjmy, než udával v předchozích letech. V přiznání uvedl více než 60 nemovitostí. Jednu z nich na Mělnicku pronajímá jako archiv pro vinohradskou nemocnici. Po nástupu do funkce ředitele v roce 2019 za symbolickou korunu měsíčně, od roku 2013 za 79,16 koruny za metr čtvereční. V té době působil jako náměstek ředitele nemocnice.
Pochybnosti panují i o dodržení podmínek privatizace bytu s ordinací v centru Prahy, který si od 90. let pronajímá. V roce 2019 ho za 11,5 milionu korun koupil s podmínkou, že v něm zachová trvalé bydlení po 10 let. Arenberger ale vlastní také vilu v Kobylisích, radnice Prahy 1 proto prověří, jestli byly podmínky dodržené.
Ministr se podle Televize Seznam ve své kožní ordinaci zapojuje také do klinických studií nových léků, v posledních třech letech jich bylo 38. V přiznáních ale z klinických studií, které jsou obvykle hrazené až 200.000 korunami za jednoho pacienta, nevykázal žádné zisky. Arenberger k tomu uvedl, že se studiemi má kromě vysokých příjmů i vysoké náklady a pracuje na nich, protože jsou potřebné pro jeho postavení ve vědecké komunitě.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka