Ministerstvo: Asi dvě pětiny středočeských uchazečů o SŠ chce nejvíce do Prahy
12. dubna 2024 (07:30)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Letos mohli uchazeči poprvé podávat přihlášky plně elektronicky přes digitální přihlašovací systém DiPSy, který vytvořila státní organizace Cermat.
Téměř dvě pětiny uchazečů ze Středočeského kraje si letos podaly přihlášku s nejvyšší prioritou na střední školu do Prahy. Jde o uchazeče o denní formu studia bez nástaveb, víceletých gymnázií a bez oborů vyššího odborného vzdělání v konzervatoři. Obory středočeských škol upřednostňuje zhruba polovina tamních uchazečů. Ve většině krajů si žáci podali zhruba v 90 procentech případů přihlášky do oborů ve stejném kraji, jako mají trvalé bydliště. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnilo ministerstvo školství.
Nejvíce přihlášek odjinud dostávají podle ministerstva velká města jako Praha nebo Brno. Zhruba 59 procent všech přihlášek podaných na střední školy v Praze do denního studia bez nástaveb, oborů vyššího odborného vzdělávání v konzervatoři a víceletých gymnázií bylo od uchazečů, kteří mají trvalé bydliště přímo v Praze. Dalších 13 procent přihlášek bylo od uchazečů z okresu Praha-západ a deset procent od uchazečů z okresu Praha-východ.
Přihlášky od uchazečů z Prahy bez ohledu na prioritu tvořily 65 procent všech přihlášek podaných na pražská čtyřletá gymnázia. U ostatních maturitních oborů bez gymnázií a lyceí to bylo 57 procent a u nematuritních oborů asi 58 procent. Na pražská víceletá gymnázia bylo od pražských uchazečů podaných asi 76 procent přihlášek, zbytek tvořily přihlášky zejména od uchazečů z Prahy-západ, a Prahy-východ.
V Brně pocházelo jen asi 47 procent všech přihlášek podaných na tamní střední školy do denní formy studia bez nástaveb, víceletých gymnázií a oborů vyššího odborného vzdělání v konzervatoři od uchazečů, kteří mají trvalé bydliště přímo v Brně. Dalších 27 procent přihlášek bylo od uchazečů z okresu Brno-venkov a šest procent z okresu Vyškov. Tři pětiny přihlášek na brněnská čtyřletá gymnázia tvořily ty od brněnských uchazečů. U nematuritních oborů to bylo asi 43 procent a u ostatních maturitních oborů bez gymnázií a lyceí asi 46 procent přihlášek. Podíl přihlášek brněnských uchazečů na víceletá gymnázia ve městě byl zhruba stejný jako v Praze, zbytek tvořily přihlášky zejména od uchazečů z okresu Brno-venkov.
Letos mohli uchazeči poprvé podávat přihlášky plně elektronicky přes digitální přihlašovací systém DiPSy, který vytvořila státní organizace Cermat. Přihlášku mohli podávat i hybridně, tedy papírovou formou s podporou elektronického systému či papírovou formou jako dřív. Největší podíl elektronických přihlášek byl v Praze, 85 procent, nejnižší v Ústeckém kraji, kde tvořily 70 procent.
Většina uchazečů se na střední školu podle ministerstva hlásí přímo ze základní školy, tvoří asi 87 procent všech uchazečů o středoškolské vzdělání. Například u čtyřletých gymnázií tvoří přihlášky žáků ze základních škol 93 procent.
Podle aktualizovaných dat podalo letos přihlášku do všech oborů středních škol asi 157.000 lidí, z toho téměř 152.000 do denní formy studia. Do všech maturitních oborů si přihlášku s nejvyšší prioritou podalo 123.404 lidí, z toho 119.533 do denní formy studia.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Začínají jednotné přijímací zkoušky na střední školy
•Hlubošská základní škola překonala personální problémy a přijímá děti k zápisu
•Letní tábory ve středních Čechách ještě mají volná místa, některé mírně zdražily