Mezi Středočechy bude za 30 let 400.000 seniorů, kraj zvýší kapacity v domovech
12. června 2024 (14:28)
foto: freepik
Aktuálně je ve Středočeském kraji 268.000 lidí starších 65 let, v roce 2050 jich má být přes 400.000.
Středočeský kraj chce zvyšovat kapacity domovů pro seniory a budovat nová zařízení v oblastech, kde nejvíce chybějí, aktuálně například na Benešovsku nebo Mladoboleslavsku. Do roku 2050 se podle demografické studie počet lidí nad 65 let zvýší o polovinu, bude jich přes 400.000. Největší nárůst kraj předpokládá v prstenci kolem Prahy. Nejvíc lůžek v domovech pro seniory nyní chybí na Benešovsku, na jedno lůžko tam připadá 125 lidí starších 65 let. V tiskové zprávě o tom dnes za středočeské hejtmanství informovala Simona Ježková.
V krajské síti sociálních služeb je teď 4258 lůžek v domovech pro seniory, dalších 1942 lůžek v domovech se zvláštním režimem. Nadto je dalších 2000 lůžek mimo krajskou síť, provozují je většinou soukromé společnosti. V některých oblastech kapacity přesto nedostačují, uvedl kraj v tiskové zprávě.
"Právě v lokalitách s nejvyšší potřebou dochází, a i v budoucnu dojde ke vzniku nových míst. Letos byl například díky přístavbě domova seniorů navýšen počet lůžek v Mladé Boleslavi. Stejně tak v Oblastní nemocnici Mladá Boleslav vznikne domov se zvláštním režimem s kapacitou 40 lůžek. Na Benešovsku bude v provozu Domov se zvláštním režimem s kapacitou nových 20 lůžek," uvedl radní pro sociální věci Martin Hrabánek (ODS). Domov v Benešově by měl být dokončen koncem příštího roku.
Kraj plánuje také vybudování domova pro lidi s Parkinsonovou nemocí s kapacitou 18 lůžek u Mělníka. Chystá zvýšení počtu úvazků v denních stacionářích v Brandýse nad Labem a v Kralupech nad Vltavou, v obou zařízeních mají přibýt čtyři úvazky. Kapacity by se měly zvýšit také v domovech se zvláštním režimem v Dolním Cetnu na Mladoboleslavsku a v Dobříši na Příbramsku. Další kapacity přibudou rovněž v Roztokách.
Po Benešovsku připadá nejvíce seniorů na lůžko v oblasti Kralup nad Vltavou (74 lidí nad 65 let na lůžko), Černošic (72), Mladé Boleslavi (68), Říčan (62) a Poděbrad (59). Naopak nejméně v regionu Mělníka (20), Sedlčan (17) a Votic (16). Čekací doba na přijetí do domovů pro seniory činí v průměru 315 dní, ale kvůli výrazným rozdílům mezi oblastmi se značně liší. Nejkratší čekací doba v domovech pro seniory byla 36 dní, nejdelší 1651 dní.
Podle demografické prognózy, kterou si nechalo hejtmanství zpracovat, se počet seniorů v regionu do 30 let navýší o polovinu. Aktuálně je ve Středočeském kraji 268.000 lidí starších 65 let, v roce 2050 jich má být přes 400.000. Největší nárůst se očekává v prstenci kolem Prahy, kde je nyní věkový průměr nejnižší, například v Brandýse nad Labem, Hostivici, Roztokách, Jesenici, Jílovém, Lysé nad Labem a Říčanech. V oblastech s aktuálně vyšším podílem seniorů naopak prognóza předpokládá do budoucna změnu. Jde například o Čáslav, Kutnou Horu, Poděbrady, Příbram, Rakovník, Sedlčany nebo Vlašim. "Mladší generace v současnosti nemají o stěhování do těchto lokalit dle statistiky velký zájem," uvedl kraj v tiskové zprávě.
Středočeský kraj dostává na podporu sociálních služeb peníze od ministerstva práce a sociálních věcí na základě takzvaného směrného čísla. "Navzdory skutečnosti, že jsme znevýhodněni stávajícím rozpočtovým učením daní a také tzv. směrným číslem, dle kterého získává Středočeský kraj na poskytování sociálních služeb prostředky, tak se snažíme podpořit rozvoj sociálních služeb, a ne systém pouze udržet. Finančně participujeme na podpoře výrazně vyšším podílem než jiné kraje," uvedl Hrabánek. Letos například kraj z humanitárního fondu na podporu sociálních služeb a aktivit rozdělí rekordních 85 milionů korun.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Čenkov chystá sjezd rodáků. Oslavuje hned několik významných výročí
•Dobrovolní hasiči v Hrachově oslaví sto let od založení sboru
•Archeologové našli na místě budoucího obchvatu Hořovic pravěká sídliště