Mějte své psy na vodítkách, zabíjí zajíčata
5. března 2020 (18:58)
foto: pribram.cz
Do záchranné stanice se každoročně dostane několik zajíčat "nalezených" psy. Takové již většinou není možné zachránit
Do rukou lidí se po celý rok dostává velké množství zraněných, nemocných, vyčerpaných, nevyspělých nebo jinak handicapovaných volně žijících živočichů. Na pomoc těmto tvorům byla v roce 1998 vybudována záchranná stanice Ochrana fauny ČR. Vše začalo ve Voticích ve zdevastovaných prostorách bývalého zahradnictví, které se postupnou usilovnou prací mnoha dobrovolníků přeměnily na fungující stanici pro zraněné živočichy. Dnes je zde v letních měsících Motýlárium a o zraněné živočichy a opuštěná mláďata je postaráno v Hrachově u Sedlčan.
,,Každoročně přijímáme kolem osmi set zraněných živočichů nebo bezprizorních mláďat. Vyjíždíme dle potřeby nepřetržitě 24 hodin denně,“ říká Pavel Křížek, zakladatel a ředitel Ochrany fauny.
,,Každoročně přijímáme kolem osmi set zraněných živočichů nebo bezprizorních mláďat. Vyjíždíme dle potřeby nepřetržitě 24 hodin denně,“ říká Pavel Křížek, zakladatel a ředitel Ochrany fauny.
Právě v těchto dnech se v lesích rodí malá zajíčata. Samice je schová do trávy či mlází a zdržuje se někde poblíž. Ke svým potomkům se vrací jen v noci, aby je nakrmila. Ne vždy se jí však podaří odchovat své mládě do dospělosti. Když pomineme jejich přirozené predátory, kterých mají v přírodě více než dost, mohou jim svým jednáním ublížit i lidé. Lidé, kteří je najdou, si totiž často myslí, že jsou opuštěná a s dobrým úmyslem je odnesou do záchranné stanice. Většinou jim tím však vezmou život.
„Zrovna nedávno nám lidé donesli mládě zajíce. Našli ho v trávě u své chaty. Nyní už je ale bohužel po smrti. Tím, že nepije první mléko od své mámy, které obsahuje potřebné bakterie, nemá to správné osídlení střev a málokteré se pak podaří zachránit,“ říká lektorka Jitka Kocíková.
„Druhé zajíče, které se k nám v těchto dnech dostalo, bylo pokousané od psa. To bylo po smrti během pár hodin. Pokousání je v naprosté většině zdrojem infekce (zuby jsou plné bakterií) a mládě většinou nemá šanci na přežití, i když jsou mu okamžitě nasazena antibiotika,“ dodává Jitka.
Malí zajíčci jsou nesmírně křehcí. Pokud ho přinese kočka nebo pes, je tedy obrovská pravděpodobnost buď vnitřního zranění nebo pokousání, které třeba ani v srsti není vidět. V tomto případě je nutné ho bez krmení předat co nejrychleji záchranné stanici. Pokud jim skutečně chcete pomoci, je nutné mít v tomto období své pejsky na vodítkách. Odchov zajíčat je složitý a odchov těch zraněných je ještě těžší.
„Záchranářský rok se právě rozjíždí. Nejprve přijdou na řadu žabí přechody a následovat bude nápor osiřelých mláďat. V dubnu zbývá už jen pár volných termínů ke školním exkurzím a programům. Zaměstnance čeká perná část roku,“ dodal Pavel Křížek.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová