Masopust v Hornickém muzeu byl barevný a živý. Větrné počasí veselici nepokazilo
VIDEO
19. února 2023 (09:33)
foto, video: pribram.cz/Jakub Pečenka
Masky, hudba a dobrá nálada. V takovém duchu se nesl sobotní masopust na Březových Horách. Nechyběl tradiční průvod, ani bohatý doprovodný program.
V Hornickém muzeu Příbram se v sobotu uskutečnil tradiční masopustní průvod a lidová veselice v prostředí historických báňských objektů. Na přípravě této širokou veřejností oblíbené akce muzeum již 20. rokem spolupracuje se Sborem dobrovolných hasičů Bohutín, který masopust pořádá 97 let.
Havířský masopust v prostředí historických báňských objektů se na rozdíl od mnoha jiných obdobných akcí vyznačuje řadou specifik spjatých právě s industriálním prostředím královského horního města.
Průvod masek, mezi nimiž nechyběli havíři či důlní skřítci permoníci, vyrazil za doprovodu kapely z nedaleké hornické vsi Bohutín a došel až k bráně Ševčinského dolu na Březových Horách. U brány dolu je přivítal ředitel muzea Josef Velfl, který si s nimi připil a udělil jim souhlas ke vstupu na nádvoří dolu, kde se poté odehrálo několik humorných scének čerpajících z bohatých hornických tradic. Součástí programu byly také hornické písničky.
Období masopustu, které začíná po svátku Tří králů 6. ledna a končí Popeleční středou na začátku půstu před Velikonocemi, je spojeno s maškarními průvody a hodováním. Protože Popeleční středa nemá pevné datum, masopust končívá různě, v době od poloviny února po začátek března. Letos připadla Popeleční středa na 22. února. Masopustní průvody masek připravují města a obce většinou na víkend, i když tradičně masopust vrcholil maškarní zábavou na masopustní úterý.
Poslední tři dny masopustu, tedy masopustní neděle, pondělí a úterý, se také nazývají končiny, ostatky či fašank. K maskám, které se v průvodech objevovaly nejčastěji, patří medvěd, někdy vedený na řetězu medvědářem, a kobyla, skrývající často dva lidi. Mezi dalšími byly maska s jezdcem na koni, Žid s pytlem nebo rancem na zádech, bába s nůší, kominík se žebříkem, kozel a mnoho dalších.
S masopustem se pojí i typický jídelníček, kterému dominují mastná a tučná jídla. Tradiční masopustní jídlo jsou koblihy z vláčného kynutého těsta. Vedle nich se jí pečený bůček nebo ovarové koleno.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Film Děti Nagana uvede příbramské kino již 23. února
•V Hornickém muzeu se dnes uskuteční tradiční masopustní průvod a lidová veselice
•Slunečné počasí přilákalo do středočeských areálů více lyžařů, sněhu je dostatek