Loni přibylo sebevražd, život si vzalo 1302 lidí
6. září 2023 (10:04)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka/ilustrační fotografie
Minulý rok vzrostl oproti trendu z posledních let počet sebevražd o 6,5 procenta. Přibyly zejména v mladších věkových kategoriích 15 až 19, 20 až 24, 30 až 34 let.
V ČR loni přibylo sebevražd, život si vzalo 1302 lidí. Nárůst byl hlavně v mladších věkových kategoriích. Předtím počet sebevražd klesal, v letech 2019 až 2021 si život v tuzemsku vzalo kolem 1200 lidí ročně. Příčinu vývoje nelze podle odborníků jednotlivě rozklíčovat. Jde o kombinaci faktorů, jako jsou například nezaměstnanost, inflace, dostupnost služeb péče o duševní zdraví, společenské klima či kvality osobních vztahů, uvedl dnes v tiskové zprávě Alexandr Kasal z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ).
"Je důležité si uvědomit, že obvykle za sebevraždou nestojí jeden jediný důvod, ale spíše jejich kombinace," doplnil Kasal. Podle údajů Českého statistického úřadu loni v Česku v důsledku sebevražedného jednání zemřelo 1031 mužů a 271 žen.
Minulý rok vzrostl oproti trendu z posledních let počet sebevražd o 6,5 procenta. Přibyly zejména v mladších věkových kategoriích 15 až 19, 20 až 24, 30 až 34 let. "Nejvyšší počty sebevražd pak připadají na věkovou skupinu 45 až 49 let, kde s touto příčinou zemřelo 148 lidí. U každé z věkových kategorií 40 až 44 let, 55 až 58 let a 65 až 69 let zemřelo více než 100 osob," dodala Roksana Táborská z NUDZ.
Odborníci z NUDZ loni upozorňovali na možné zhoršení situace v důsledku dlouhodobého vývoje stavu duševního zdraví a ekonomických dopadů pandemie. "Jasně vnímáme vysokou potřebu aktivního předcházení sebevraždám, proto se stále zasazujeme o postupné naplňování opatření z Národního akčního plánu prevence sebevražd. Jako klíčovou také vnímáme mezinárodní spolupráci a přenos dobré praxe ze zahraničí, kterou můžeme čerpat díky účasti na projektu ImpleMENTAL. Inspirujeme se mimo jiné třeba v osvětě a předcházení úmrtím na železnicích," uvedla Laura Juríková z NUDZ.
Podle Světové zdravotnické organizace patří sebevražda mezi nejčastější příčiny úmrtí. Počet pokusů organizace odhaduje až na patnáctinásobek dokonaných sebevražd. V ČR se sleduje kromě jiného počet hospitalizací pro záměrné sebepoškození, ročně jich je přes 3000, nejčastěji se týkají dospívajících a mladých dospělých. Počty sebevražd je možné snížit aktivitami bojujícími proti předsudkům a nabídkou relevantních informací a efektivní pomocí. Proto odborníci z NUDZ rozšiřují informace a materiály na webu sebevrazdy.cz, kde je od pondělí do pátku od 16:00 do 20:00 k dispozici i chatová poradna.
Na 10. září připadá Světový den prevence sebevražd. Jeho letošním tématem je "Vytvářet naději prostřednictvím činů". Pracovní skupina Prevence a výzkum sebevražd NUDZ ve spolupráci s organizací Cesta domů připravují besedu a navazující pochod pro pozůstalé po sebevraždě, obě akce se konají 12. září od 17:00 v pražském Bio Oku.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Opilá žena v Sedlčanech stála v okně ve čtvrtém patře a chtěla skočit, záchranáři ji to rozmluvili
•V srpnu na středočeských silnicích zemřeli čtyři lidé, meziročně o tři méně
•Soud zprostil ředitele středočeských silničářů obžaloby z korupce