Lišáka Větrníka připravili o rodinu myslivci, Eliška se stala nepohodlnou
4. července 2020 (09:16)
foto: pribram.cz
Větrník byl vytažen přímo z nory a jeho rodina se stala během chvíle minulostí. Naživu zůstal jen on.
Vzhledem k tomu, že péče o přírodu a bezbranné živočichy je ušlechtilá věc, rozhodli jsme se věnovat prostor na našem webu obyvatelům Ochrany fauny ČR. Jejich adopcí přispějete především na chod stanice a záchranu dalších živočichů.
Každý zdejší klient má svůj, leckdy dojemný, příběh. Dnes jsme vybrali příběh dvojice lišek, které spolu sdílejí náhradní domov. „Lišák Větrník se k nám dostal jako úplně malé mládě, které ještě nebylo schopno přijímat tuhou potravu, natož si něco ulovit. Ačkoli máme mezi myslivci mnoho přátel, stále ještě existují tací, co nectí žádná pravidla. Větrník byl vytažen přímo z nory a jeho rodina se stala během chvíle minulostí. Naživu zůstal jen on. Štěstím v neštěstí bylo, že se pánové po této hromadné popravě šli posílit do restaurace a lišče dali pohlídat paní hostinské. Ta si vyslechla, co s liščetem zamýšlí a byla zděšena natolik, že situaci vzala do vlastních rukou. Myslivcům oznámila, že lišče uteklo a zavolala do záchranné stanice, čímž ho zachránila před dlouhodobým týráním. Mělo být použito k výcviku loveckých psů v norování,“ vypráví ošetřovatel z Ochrany fauny.
Mládě tak vyrůstalo s lidmi a zcela se ochočilo. Taková liška již nemůže být nikdy vypuštěna na svobodu, neboť by vyhledávala společnost lidí a pravděpodobně by ji brzy někdo vyhodnotil jako nebezpečnou. Prvním adoptivním rodičem lišáka byla mateřská školka z Větrníku v Dobříši, a tak získal své jméno. V zajetí nebyl příliš šťastný až do příchodu lišky Elišky. „Eliška byla úplně ochočená záměrně, majitel si ji pořídil jako mazlíčka. Když přišla do puberty a začala podlézat plot k sousedům na lov slepic, byl tím zaskočen a chtěl se jí zbavit. I když lišky dokáží být vůči majiteli tak vřelé jako psi, tak mají stále pudy šelem…“ osvětluje ošetřovatel.
Obě lišky tak musí žít doživotně v zajetí. Ačkoli jsou úplně zdravé, nemohou se vrátit zpět do přírody. Na péči o ně a záchranu dalších zvířat můžete přispět darem nebo si zvíře adoptovat, více informací získáte na webových stránkách Ochrany fauny ČR.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka