Letos bude lehčí souchotiny než ženicha uhnat. Psalo se v novoročním příspěvku z roku 1872
1. ledna 2023 (19:05)
foto: Dobová fotografie nejspíš z ateliéru Jana Mosa. Foto: SOkA Příbram
Svátkem Tří králů začíná období masopustu, čas hodování a veselí. Jak tuto část roku vnímali naši předkové, dokládá novoroční příspěvek z týdeníku Horymír, který vyšel 28. prosince 1872.
V dřívějších dobách trvaly Vánoce až do půlky ledna, dnes vánoční svátky pro většinu z nás oficiálně končí na Tři krále. V tento den lidé odzdobují vánoční stromky, sklízí dekorace.
Zatímco mnozí z nás si v lednu, po neřízeném vánočním přejídání, ordinují přísnou redukční dietu a zahajují dobu odříkání, v minulosti tomu bylo naopak. Právě svátkem Tří králů začínalo období masopustu. Čas hodování a veselí, tanečních zábav, svateb a zabijaček. Dnešní masopustní oslavy se zúžily do posledních třech dnů před Popeleční středou, dříve se však lidé radovánkám oddávali mnohdy ihned po skončení Vánoc.
Masopust je úzce spjat s Velikonocemi, které mají pohyblivé datum. Jeho délka je proto pokaždé jiná. Jak vnímali masopustní období naši předkové, hezky dokládá novoroční příspěvek v časopisu Horymír z roku 1872. Ten je mimo jiné i důkazem, že Horymír byl týdeník nejen poučný, ale i zábavný.
Šťastně jsme vklouzli z toho starého do roku nového, člověk ani neví, jak se to stává. Někdo přechází, a to snad většina mužského pokolení dělává to obyčejně, že vítá nový rok se sklenkou v ruce. Má divný osud ten rok, při narození u jeho kolébky cinkají mu na počest plné sklenice a umírajícímu vyzvánějí taktéž plnými sklenicemi a střílí mu na počest z plných lahvic šampaňských.
Kdo má teď tak asi největší radost na světě? Zajisté náš krásný svět. A kdo nejmenší? Tatínkové, pozorujíce nejistým zrakem kapsy své, vydrží-li atentáty třech i čtyřech dcerušek. Jediná útěcha pro otce je ta, že je krátký masopust a jediné v tom roce trápení starých panen taktéž v tom kořen svůj má. Ženichů upřímně tak smýšlejících pomálu, starých panenek houf a můj ty božínku, masopust krátký jako kraťoučký sen. Proč to? Vždyť by na půst bylo vždycky času dost.
U nás, jak se též dovídám, mají brusiči ohromnou práci. Všecky prý získal Amor pro své zakázky a nepostačí šípy brousit dnem i nocí, a proto se u nás nyní ani jedna kudla nevyrábí. To bude letos roztrhaných srdcí – má prý bůžek ten zvláštní laskominu hodně šípů vystřílet. Jedovaté prý z nich žádné nebudou, rány se budou hojit ve čtyřiadvaceti hodinách, vraždy z lásky tedy odpadnou, vlastně musí, protože není a nebude kudel a revolvery jsou drahé.
Upozorňujeme tedy náš krásný svět, že po vyšetření těchto okolností, netřeba se obouvati do pancíře chladnokrevnosti, stojíme každé za to. Letos bude lehčí souchotiny než ženicha uhnat – tak tomu chce kalendář a v něm ten krátký masopust.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•I letos do Příbrami přijedou Tři králové na živých velbloudech
•Na Nový rok by měly hospodyně odpočívat, aby se během roku neudřely
•Při rekonstrukci náměstí T. G. Masaryka se potvrdily historické zprávy, že zde byl původně příbramský hřbitov