22. 11. svátek má Cecílie

Lékař z první linie: V nejbližších dnech poznáme, co se stane, když lidé nedodržují opatření

Nepřehlédněte
24. října 2020   (08:01)
Lékař z první linie: V nejbližších dnech poznáme, co se stane, když lidé nedodržují opatření
foto: pribram.cz

I když těžší průběh nemoci mají převážně starší lidé, na interní JIP měli už i muže, kterému bylo 32 let.


MUDr. Martin Zatloukal je vedoucím lékařem jednotky intenzivní péče interních oborů v příbramské nemocnici. Právě tam se od začátku září léči pacienti s těžkým průběhem nemoci, kterým hrozí selhání životních funkcí. Pro něj i jeho tým není tato situace vůbec jednoduchá. Oddělení se musí starat i o „běžné“ pacienty a vykonávat další služby pro nemocnici. Celé patro se tak rozdělilo na čistou a infekční část, do které není možné vstoupit bez mnoha ochranných pomůcek, jejichž časté a dlouhé nošení prověří psychické i fyzické síly všech zaměstnanců. Tým doktora Zatloukala však nepropadá depresím a zachovává profesionalitu, se kterou bojuje o životy svých pacientů.

Pane doktore, máte představu, kolik lidí od začátku roku prošlo vašim oddělením?
To období je rozděleno na dvě části. Na začátku roku a o prázdninách to byli pouze jednotlivci, myslím, že do pěti pacientů. Od začátku září byl u nás, stejně jako v celé republice, velký nárůst. Dosud to bude tak 25 pacientů, kteří prošli naší JIP. Na standardním interním oddělení jsou ty počty ještě výrazně větší. Jedná se převážně o pacienty ve vyšším věku a s dalšími přidruženými chorobami, ale měli jsme i pacienty mladší. Nejmladší byl ročník 1988.
V médiích se často hovoří o dlouhodobých potížích pacientů, kteří si stěžují na únavu a dechové obtíže. Pozorujete to u svých pacientů také? Je to obvyklé i u běžných zápalů plic?
Nejsem úplně fundovaný odpovědět přesně, protože my máme vlastní zkušenost od tohoto září, tedy krátkou. Četl jsem odborná sdělení, například od pneumologů z Hradce Králové, kteří sledují pacienty z první vlny s lehčími průběhy onemocnění a víc jak 50 procent z nich má nějaké subjektivní potíže, ale i objektivně prokazatelné snížení plicních funkcí. K té druhé části otázky musím říct, že je to velmi individuální. Ale literárně se uvádí, že pacienti po atypických zápalech plic, tedy takových, které způsobují viry nebo atypické bakterie, může být výskyt těchto obtíží častější a delší.
Jak dokáže v tuto chvíli medicína pomoci pacientům s vážnějším průběhem onemocnění COVID 19?
Základem je pacienty sledovat, protože ke zhoršení životních funkcí může dojít velmi rychle. U vážnějších stavů je tedy nutný pobyt na monitorovaném lůžku. Pak ta vlastní léčba je farmakologická a nefarmakologická. Z těch farmakologických postupů můžeme uvést na prvním místě v médiích diskutovaný Remdesivir, u kterého je hodnocení složité a jeho indikace se stále upřesňuje. My ho pacientům s respirační nedostatečností a s krátkou dobou trvání nemoci dáváme. Dále používáme Isoprinosin, což je lék, který nespecificky zvyšuje buněčnou imunitu. Pro jeho nasazení je opět přesné indikační omezení, a to definovaně nízký počet lymfocytů (druh bílých krvinek). Pak jsou to kortikoidy, které dle dosavadních studií snižují nemocnost i úmrtnost pacientů, a jsou indikované pro pacienty s těžším průběhem plicního postižení a delším trváním obtíží.

Pak jsou nefarmakologické postupy, z nichž základní je léčba kyslíkem, ať už klasické aplikace kyslíkovými brýlemi či maskou, nebo ve formě intenzivnější podpory dýchání pomocí HFNO (vysokoprůtoková oxygenoterapie nosní kanylou) či neinvazivní plicní ventilace u pacientů s těžkou dechovou nedostatečností. Pacienty v nejtěžším stavu je třeba uvést do umělého spánku, zajistit dýchací cesty a připojit na ventilátor. To už ale probíhá na oddělení ARO.

Co byste poradil lidem, kteří s koronavirem stonají doma? Mohou si pomoci běžnými léky?
Pacientům v domácí léčbě lze doporučit, ať se chovají jako při každé viróze. To znamená zachovávat klid fyzický i duševní. Zůstat v posteli, přijímat dostatek tekutin a podle potřeby užívat symptomatické léky, což jsou ty, které ovlivňují horečku, kašel či bolesti. V tom se tato „koronaviróza“ neliší od jiných viróz a naštěstí to u lehkých průběhů stačí.
Jak je to s úmrtím pacientů? Opravdu umírají jen ti staří a nemocní?
Umírají dominantně staří a nemocní lidé, což vychází z podstaty každé infekce. Mladí a zdraví lidé mají podstatně nižší riziko, řádově v násobcích. Uvádí se, že například pacienti nad 70 let mají více než 10 krát vyšší pravděpodobnost těžkého průběhu oproti pacientům ve věku do 30 let. Ještě zásadněji to platí pro úmrtnost. V médiích se pak jednotlivě objevují zprávy o úmrtích i u mladších pacientů.

Máte představu, jak moc je důležitý jako prevence zdravý životní styl a dostatek vitamínů?
Obecně to tak platí. Když je někdo zdravotně i psychicky v pořádku, tak je jeho průběh stonání lehčí, protože imunita je ovlivněna všemi těmito faktory. Je otázkou, zda má smysl se léčit vitamíny a stopovými prvky v době akutního infektu, ale je dobré do případného kontaktu s nemocí vstoupit dobře zasaturován všemi potřebnými látkami. Tím neříkám, že si všichni mají hned koupit multivitamíny, ale zdravý životní styl s dostatkem pohybu a přiměřeně pestrou stravou může být návodem, jak se „připravit“ na takovouto nemoc. Ale dá se říci, že evropská populace a hlavně ta severněji umístěná trpí kvůli menšímu množství slunečního svitu jistým nedostatkem vitamínu D, hlavně v období podzimních a zimních měsíců. Doplnění tohoto vitamínu prostřednictvím volně prodejných preparátů asi není od věci. Stejně tak látky s antioxidačním účinkem, jako jsou vitamíny A, C, E, zinek a selen mohou mít jistý posilující efekt.
Vy jste zdravotník, který se denně potýká s těžkými případy onemocnění koronavirem. Co byste z této pozice vzkázal těm, kteří nedodržují vládní opatření?
Stálo by za to zapojit zdravý rozum. Setkáváme se s něčím, s čím se nikdo z nás nikdy nesetkal. Zkušenosti ze zahraničí jsou a všichni jsme viděli záběry z míst, kde se průběh té epidemie nezvládl. Je to jednoduché, dodržujte, co se říká od začátku, to znamená zabránit přenosu infekce, která se přenáší kapénkami a kontaminovanýma rukama, takže si chraňte dýchací cesty, dodržujte hygienu rukou a omezte sociální kontakty. Je to to nejmenší, co všichni můžeme udělat. Bohužel předpokládám, že v nadcházejících týdnech uvidíme to, co se stane, když se to nedodržuje. To znamená enormní nárůst nakažených a je procentuálně dopočitatelné, kolik z těch nakažených bude stonat v těžkém stavu a vyžadovat nemocniční péči. My můžeme v tuto chvíli rozumným chováním zmírnit průběh v druhé polovině listopadu. To, co se stane do té doby, už se ovlivnit prakticky nedá.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: text i (Jakub Pečenka)
autor: Jakub Pečenka








Další články

Advent na Příbramsku zahájí jarmarky, koncerty a rozsvícení vánočních stromů Advent na Příbramsku zahájí jarmarky, koncerty a rozsvícení vánočních stromů První adventní neděle letos připadá na 1. prosince, některé obce v regionu se do … Kam za sportem o víkendu? V Příbrami se představí nejlepší amatérští bojovníci MMA Kam za sportem o víkendu? V Příbrami se představí nejlepší amatérští bojovníci MMA Víkendová nabídka sportů v Příbrami je vcelku pestrá. Nejprve můžete v sobotu zajít … D4 mezi Příbramí a Pískem zahájí provoz v týdnu od 16. prosince D4 mezi Příbramí a Pískem zahájí provoz v týdnu od 16. prosince Celý úsek nové dálnice mezi Příbramí a Pískem bude kompletně zprovozněn v polovině … Gertrudy pořádají charitativní bazar na pomoc zvířatům bez domova Gertrudy pořádají charitativní bazar na pomoc zvířatům bez domova Už po osmé pořádá nezisková organizace Gertrudy, z.s. charitativní bazar na podporu … PR Antonín Schejbal: Autentický hudební klub v Příbrami chybí Antonín Schejbal: Autentický hudební klub v Příbrami chybí Provozoval „jediný undergroundový“ klub v Příbrami, je příbramským zastupitelem za … ROZHOVOR Vánoční strom v Příbrami už je ozdobený. Rozsvícen bude 1. prosince Vánoční strom v Příbrami už je ozdobený. Rozsvícen bude 1. prosince Tento týden zavládl na náměstí Příbrami ruch. S pomocí techniky byla ozdobena vánoční … Do Česka před víkendem přichází zimní počasí, od neděle se ale oteplí Do Česka před víkendem přichází zimní počasí, od neděle se ale oteplí Česko se včera dočkalo první sněhové nadílky. Sněžit a mrznout může i přes … Starý Rožmitál bude mít nový most. Ten devadesátiletý se právě demoluje Starý Rožmitál bude mít nový most. Ten devadesátiletý se právě demoluje V pondělí dodavatelská firma uzavřela starý most přes Vlčavu ve Starém Rožmitálu. … Na Monínci začala zimní sezona, v areálu vyrábějí sníh i při vyšších teplotách Na Monínci začala zimní sezona, v areálu vyrábějí sníh i při vyšších teplotách Na Monínci odstartovala v neděli 17.11. lyžařská sezona. O výrobu sněhu se stará …
První obchodníci tento týden zahajují prodej vánočních stromků První obchodníci tento týden zahajují prodej vánočních stromků Začíná prodej vánočních stromků. Nejprodávanější jedle kavkazská mírně …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2024 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics, TOP list.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies