Kvalita vody se v některých přírodních koupalištích zlepšila, na Nováku koupání až do konce sezony pravděpodobně nebude
8. srpna 2021 (07:19)
foto: Sportovní zařízení města Příbrami
V tomto týdnu bylo provedeno další kolo kontrol kvality vod v přírodních koupalištích.
V tomto týdnu byla kontrola vod v přírodních koupalištích Středočeského kraje provedena pouze na lokalitách, na kterých byly v minulém týdnu zjištěny zvýšené obsahy sinic a vody byly klasifikovány stupněm 3 (zhoršená kvalita vody). Odběry tak hygienici prováděli nad rámec monitorovacího kalendáře ve zkrácených termínech – po 7 dnech. Ve středočeské části přehradní nádrže Orlík se jednalo o Lavičky, Trhovky a Podskalí.
Důvodem opakovaných odběrů byl ve všech případech zvýšený výskyt sinic, ověřený při posledních kontrolách v minulém týdnu. Na základě nových odběrů a jejich následných analýz lze konstatovat, že došlo ke snížení počtu sinic, zůstávají však stále zvýšené hodnoty chlorophylu. Kvalita vody je v uvedených koupacích místech nyní hodnocena stupněm 2 – voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi.
Na Novém rybníku je stále podezření na výskyt cerkarií. Jde o parazitický organismus žijící ve vodním ptactvu a vodních plžích, který při postupném vývoji ve vodním prostředí může napadnout i člověka, který se koupe. Při proniknutí pod pokožku cerkarie uhyne, na kůži se však objeví zarudnutí a následně otok, který je provázen silným svěděním. Po několika dnech vyrážka zmizí, je však velice nepříjemná.
"Na Novém rybníku bude stupeň čtyři pravděpodobně až do konce sezony. Cerkarií se nedá zbavit jinak, než že se rybník vypustí," řekl po posledním měření vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální pro okres Příbram Luboš Mandík. Pokud by zde koupání nezamezovaly cerkarie, byla by kvalita vody dobrá.
Podle ředitele Sportovních zařízení města Příbrami (SZM) Jana Slaby je momentálně na Nováku přibližně 70 kachen. „V příštím roce, ve spolupráci s Krajskou veterinární správou, budeme muset počet kachen výrazně eliminovat,“ řekl pribram.cz Slaba.
Návštěvníkům všech přírodních koupališť, sledovaných i nesledovaných, se doporučuje věnovat zvýšenou pozornost kvalitě vody. V případě výrazného zeleného zabarvení, které se navíc projevuje při hladině, hygienici doporučují se vždy osprchovat. Pokud se na hladině koncentruje fytoplankton ve větší míře, to znamená, že vytváří souvislý povlak – vodní květ, se v takovém případě koupání nedoporučuje.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka