Krásná místa na Příbramsku: Až se sochy zřítí a dopadnou na zem, zbude z nich prach a má být konec světa. Hrad Vargač je naplněn tajemstvím
13. února 2022 (14:22)
Jádro původního města Dobříš se nalézalo na výšině, přibližně v okolí pozdějšího hřbitova. Byl zde postaven hrad. Dobříš byl oblíbeným místem „našich" Lucemburků - Jana Lucemburského a Karla IV., který sem přenesl nejvyšší lovčí úřad Koruny české. Připojil k němu třináct panství a osobně na hradě odpočíval i jednal. Václav IV. povýšil ves na město a na Vargači hojně pobýval. Byl příznivcem (a snad i členem) ezoterních spolků, ochráncem tajemného Bratrstva Božího těla, zároveň českým králem a 10. června 1376 zvolen za římského krále. Místo vladařských povinností prý často prchal na venkov doprovázen Konrádem z Vechty, německým páterem, lékařem, zpovědníkem a hermetikem. Jádro původního města Dobříš se nalézalo na výšině, přibližně v okolí pozdějšího hřbitova.
Václavova dobrodružná povaha stylizovala i jeho symbol, ledňáčka (atribut znovuzrození a nepolapitelnosti) s točenicí. Závoj (točenice) se trochu podobal i ochrannému (či spíše zakrývajícímu, tajemnému) plášti. Ten knížecí se nazýval „varkač". Dobříšský tajemný hrad dostal podobné jméno — Vargač. Měl i on cosi přikrývat, či zahalovat? Třeba tajná setkání a jednání uvnitř jeho mohutných zdí?
Hrad Vargač proslul řadou dochovaných pověstí. V jedné z nich se praví, že Vargač byl postaven na základech bývalého templářského sídla. Někteří z rytířů se v hradě zjevují, v příznivých dnech lze prý potkat i jezdce v bílém plášti s křížem na zádech. Projíždí krajem zcela tiše a kontroluje, zda je schovaný poklad řádu na svém místě.
Další verze přidává zjevení melancholického šlechtice, hrajícího v černém plášti podivnou píseň na starou loutnu. Přitom vždy sedává u skály nad rybníkem. I toto zjevení má nějakou spojitost s údajným pokladem, protože právě v těchto místech by měla vést tajná chodba.
Otázka, zda byli v Dobříši vůbec někdy templáři, je otevřená, ačkoliv jejich přítomnost zde není nijak doložena. Je možné hledat i jinak? Jméno Vargač dostal hrad za Jana Lucemburského podle "varkače", pláště knížat. Nemůže jít o templářský plášť? Jedna z dalších pověstí říká: „Až se obě sochy zřítí, dopadnou na zem, zbude z nich prach a má být konec světa."
Podle pověsti bychom se konce světa brzo dočkali, kdyby tu nebyl kníže Josef. On nechal sráz podchytit pevnou zdí, takže svatí nespadnou a konec světa tak nepřivodí.
Jiná varianta pověsti o soše zní: „Když sv. Tadeáš, jenž drží knihu, přečte a obrátí jeden list, zemře jeden z dobříšských občanů, a až celou knihu přečte a zavře, a až sv. Leonardovi srdce, jenž již jen jednu polovinu drží, zcela zmizí. Nastane konec světa“. Když svatému Leonardovi vypadlo srdce z ruky, proroctví se nevyplnilo.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka