Krásná Hora nad Vltavou plánuje vybudovat nový vodní zdroj
29. prosince 2023 (06:15)
foto: město Krásná Hora nad Vltavou
„Současný zdroj je již letitý a v případě nedostatku vody nebo odstávky nemá město žádnou jinou alternativu,“ říká starosta Jaroslav Kříž. Plány pro rok 2024 zahrnují také získání dotace na střešní fotovoltaiku pro místní ZŠ nebo opravy komunikací.
S koncem roku mohou obecní samosprávy rekapitulovat, jak se podařilo zvládnout plánované projekty, a zároveň již vědí, které nové výzvy přinese rok 2024. Redakce pribram.cz oslovila starostky a starosty měst a obcí na Příbramsku, aby zhodnotili letošní rok a prozradili, co chystají v roce 2024. V následujícím textu se zaměříme na Krásnou Horu nad Vltavou.
„Z plánovaných větších akcí proběhlo, respektive probíhá víceméně vše až na opravu komunikace na náměstí,“ shrnuje uplynulý rok v Krásné Hoře nad Vltavou starosta Jaroslav Kříž. Aktuálně město dokončuje projekt nové přírodovědné učebny na základní škole, kdy zbývá už jen instalovat nábytek. „Žáci i pedagogové se těší nejen na kompletně nový vzhled učebny, ale především na nové a velice zajímavé pomůcky,“ dodává starosta. Projekt získal dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu.
Podle stanoveného plánu se pracuje na rozšíření vodovodu. Jsou instalovány vodovodní řady a přípojky, na jaře příštího roku budou opraveny povrchy po výkopech. S rozšířením vodovodu souvisí projekt nového vodního zdroje a jeho napojení na stávající soustavu, který započal v tomto roce a v příštím bude pokračovat. „Současný zdroj je již letitý a v případě nedostatku vody nebo odstávky nemá město žádnou jinou alternativu,“ vysvětluje Jaroslav Kříž.
O rozvoji obcí a měst často rozhoduje získání finanční podpory. Oprava komunikace na náměstí v Krásné Hoře se neuskutečnila, jelikož město až do podzimních měsíců čekalo, zda dostane dotaci. „Vzhledem k enormnímu počtu zájemců a upřednostnění menších obcí v hospodářsky znevýhodněných regionech bohužel nebyl ten náš mezi podpořenými projekty,“ konstatuje Jaroslav Kříž. K opravě dojde s největší pravděpodobností v dalším roce a bez ohledu na to, zda se podaří uspět v některém z dotačních titulů.
Pokračuje také záměr s využitím rekonstruované tvrze na náměstí, resp. přilehlého dvora. V opravené historické stavbě sídlí městský úřad, knihovna, infocentrum a muzeum. „Budovu využíváme kompletně celou, přičemž momentálně se nejvíce zabýváme prostorem muzea – jeho celkovým řešením, tvorbou expozice a plánováním různých výstav,“ upřesňuje starosta. V přípravě je zadání studie hospodářského dvora, na kterou by v budoucnu měly navazovat projektové dokumentace jednotlivých objektů.
V roce 2024 má být vybudována jedna větší tůně v místě dnes již zaniklého rybníka, město dále hodlá požádat o dotaci na fotovoltaickou elektrárnu na střeše tělocvičny ZŠ a větší objem prostředků je v rozpočtu vyhrazen na opravu komunikací. K menším plánům se řadí spuštění nového webu, rekonstrukce vybraných kapliček, zakoupení nového přívěsu pro hašení nebo vybudování záchytné jímky u čistírny odpadních vod. Příští rok by měl přinést první kroky v rámci parcelace lokality Na Porážce, určené pro výstavbu rodinných domů.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Rakušan požádal starosty o omezení ohňostrojů kvůli střelbě na FF UK
•V Příbrami se vodné a stočné od ledna změní pouze kvůli nárůstu sazby DPH. Kolik zaplatí lidé v ostatních městech v kraji?
•Rybova vánoční mše zazní nejen během půlnočních