22. 11. svátek má Cecílie

Krajinu bez náletů nejlépe udržují ovce a kozy, říká iniciátor obnovy původních pastvin u Vrančic

6. května 2021   (06:13)
Další 4 fotografie v galeriiKrajinu bez náletů nejlépe udržují ovce a kozy, říká iniciátor obnovy původních pastvin u Vrančic
foto: Vrančická draha (se souhlasem)

Obecní draha dříve sloužila jako místo pro pastvu, která vytvářela vhodné podmínky pro rozmanité druhy rostlin a živočichů. „Bylo to jako z filmu Cesta do pravěku,“ přibližuje dřívější podobu části venkovské krajiny nedaleko Příbrami Štěpán Červený. Dnes se obává zejména toho, že chovaná zvířata budou lidé přikrmovat.


Štěpán Červený zná okolí Vrančic blízko Milína od dětství, kdy objevil tamní draha s tůní plnou čolků a fascinující scenérií. Místo ale časem zarostlo, ztratilo svůj půvab a přírodní rozmanitost. Úsilím nadšenců a odborníků dochází od roku 2014 k návratu původního stavu krajiny. Štěpán Červený je iniciátorem těchto aktivit a zasvěceným průvodcem po historii a obnově drah.

Seznámíte laika stručně s historií vesnických drah?
Draha byla historicky místem, kde nebylo možné provozovat intenzivně zemědělství a vlivem blízkosti k obci byla území využívána k pastevní činnosti většinou obecním pasáčkem. Tento způsob měl vedlejší efekt v podobě zachování nebo dokonce rozvíjení druhové rozmanitosti (diverzity) v dané lokalitě a pozemek se často velmi vymykal ostatní krajině. Ještě poměrně dlouho po zavedení zemědělských družstev a státních statků byla tato území patrná.
Uvádíte, že vaše aktivity jsou vedeny snahou „vrátit přírodě pastvu pro naše oči. Co to znamená?
Je to trochu hra se slovy. Pasení nebo spíše řízené pasení v krajině chybí. A selektivní extenzivní pastva, tedy postupná pastva menšího množství ovcí a koz, je alfou a omegou udržení a rozvíjení vybraného území. To se pak následně může stát pastvou pro oči, pokud se povede.
Jak si ji můžeme konkrétně představit?
Vrančická draha jsem jako malý kluk často navštěvoval hlavně kvůli místní a pro mě neobyčejné tůni plné čolků, kteří mě vždy fascinovali a vlastně ve mně vychovali vztah k přírodě. Okolní porost byl jako z filmu Cesta do pravěku. Následně ale místo nevzhledně zarostlo trnkami a bezem a dalo sbohem vší té přitažlivé kráse. Tím nechci říci, že by stromy a keře nepatřily k naší venkovské krajině, naopak. Ale musí zůstat v rozumné rovnováze s okolím. Současná zemědělská krajina je spíše o extrémech a chybí jemnozrnná mozaika a pestrost.

V čem spočívají zásahy k obnově drah u Vrančic?
Prvotní zásah je poměrně razantní a spočívá především v odstranění náletů. Ty jsou důsledkem dlouhodobé nečinnosti zejména na pozemcích, které nelze konvenčně obdělávat například zemědělskou nebo lesnickou činností.
Jeden ze stavebních kamenů místní biodiverzity tvoří tůně. Co přinášejí a jaký je v nich aktuální život?
Kaskádu tůní jsme vybudovali po odstranění náletů. Důvodů je několik. Jednak víme, že se zde nacházelo mnoho ohrožených druhů obojživelníků i jiných druhů živočichů a rostlin obývajících mokřady. Tůně dále slouží k udržení vody v krajině. Po deštích se plní, přetékají a dotují okolní půdu vodou. Někdy ale postupně vysychají. Jde o přirozený průběh. Po vybagrování dalších tůní, které navazují na původní rekonstruovanou, jsme společně se zoologem Davidem Fischerem udělali průzkum a zjistili nové druhy. Hojně se zde vyskytují například ropuchy obecné, čolci obecní a horští, skokani hnědí a jsou tu i blatnice skvrnité. Letos na jaře zde bylo více než sto snůšek skokana štíhlého! Populace obojživelníků prosperují zejména proto, že v tůních nejsou žádné ryby. Ty v dnešních rybnících spolehlivě likvidují vše živé.
Jak lokalitu udržujete, aby si po odstranění náletů zachovala žádoucí ráz?
Nejlépe se osvědčily kozy a ovce. Redukované trnky a bezy nemají šanci obrazit, protože výhonky kozy nebo ovce průběžně spásají. Zároveň mají stálý přístup k vodě. Díky řízené pastvě dochází k rozvoji lokality v podobě nových druhů rostlin a na ně vázaných živočichů – především bezobratlých, ptáků a zmiňovaných obojživelníků.
Kdo se na koncepci a aktivitách podílí?
Biolog Ondřej Sedláček tento efektivní systém aplikuje již v nespočtu lokalit a je důležitým článkem naší malé inovace. Trvalo mi nějakou dobu ho přesvědčit, že vrančická lokalita je zajímavá. Práce organizujeme brigádně, i když současná situace nás v tomto ohledu velmi limituje. Něco se během posledních měsíců přece jen podařilo, a to zejména zásluhou kamarádů a sousedů z vesnice, kteří mají k místu osobní vztah. Patří jim za to ohromný dík a jsou všichni vyjmenováni na informační ceduli, která draha představuje.
Jak řešíte finanční stránku?
Finance má na starosti Ondřej, a to prostřednictvím organizace Ochrana fauny ČR v Hrachově, kde působí. Projekt je podpořen z Programu péče o krajinu Ministerstva životního prostředí. Většinou dotací ale pokryjeme náklady na těžkou techniku nebo ohradníky a zimní chov zvířat.
Co nového nabízejí draha návštěvníkům?
Do naší činnosti se zapojila obec Vrančice a díky podpoře od MAS Podbrdsko jsme společně vytvořili malou naučnou stezku s pěti informačními cedulemi. Naším dalším cílem je pozvat lidi dovnitř pastviny. Chceme ukázat, co zde mohou hledat a jak se to sem dostalo. Najdou ohniště s připraveným dřevem a lavičky pro pohodové sezení a třeba opékání buřtů. Mohou si pohladit zvířata a pokusíme se je naučit se k nim správně chovat. Zde vidím největší úskalí.
Proč potřebují lidé v tomto ohledu „vychovat?
Hodně našich zvířat je i v zoo koutku na Novém rybníku v Příbrami, kde došlo k několika fatálním přešlapům v podobě úmrtí z otravy nebo nevhodné stravy. Zvířata na drahách jsou většinou uměle odchovaná, a proto velmi hodná a mazlivá, což by mohlo vést k nežádoucímu krmení. Takže bych využil tohoto prostoru rovněž k apelu na návštěvníky: zvířata nepotřebují přikrmovat, v místě mají vše, co potřebují ke svému životu! Pár kousků tvrdého chleba jim neuškodí, ale prosíme s rozumem. V krátkodobém horizontu budeme šířit především osvětu.
A jaký je výhled do delší budoucnosti?
Střednědobým cílem je pokračovat v odstraňování náletů a rozmístění tůní. Pozemek určený pro naše aktivity ještě není zcela využit a smlouvu s obcí máme do roku 2023.

Fotogalerie

Krajinu bez náletů nejlépe udržují ovce a kozy, říká iniciátor obnovy původních pastvin u Vrančic (1) Krajinu bez náletů nejlépe udržují ovce a kozy, říká iniciátor obnovy původních pastvin u Vrančic (2) Krajinu bez náletů nejlépe udržují ovce a kozy, říká iniciátor obnovy původních pastvin u Vrančic (3) Krajinu bez náletů nejlépe udržují ovce a kozy, říká iniciátor obnovy původních pastvin u Vrančic (4)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Další články

Antonín Schejbal: Autentický hudební klub v Příbrami chybí Antonín Schejbal: Autentický hudební klub v Příbrami chybí Provozoval „jediný undergroundový“ klub v Příbrami, je příbramským zastupitelem za … ROZHOVOR Vánoční strom v Příbrami už je ozdobený. Rozsvícen bude 1. prosince Vánoční strom v Příbrami už je ozdobený. Rozsvícen bude 1. prosince Tento týden zavládl na náměstí Příbrami ruch. S pomocí techniky byla ozdobena vánoční … Do Česka před víkendem přichází zimní počasí, od neděle se ale oteplí Do Česka před víkendem přichází zimní počasí, od neděle se ale oteplí Česko se včera dočkalo první sněhové nadílky. Sněžit a mrznout může i přes … Starý Rožmitál bude mít nový most. Ten devadesátiletý se právě demoluje Starý Rožmitál bude mít nový most. Ten devadesátiletý se právě demoluje V pondělí dodavatelská firma uzavřela starý most přes Vlčavu ve Starém Rožmitálu. … Na Monínci začala zimní sezona, v areálu vyrábějí sníh i při vyšších teplotách Na Monínci začala zimní sezona, v areálu vyrábějí sníh i při vyšších teplotách Na Monínci odstartovala v neděli 17.11. lyžařská sezona. O výrobu sněhu se stará … První obchodníci tento týden zahajují prodej vánočních stromků První obchodníci tento týden zahajují prodej vánočních stromků Začíná prodej vánočních stromků. Nejprodávanější jedle kavkazská mírně … Příbramská nemocnice se připojila k preventivnímu dni STOP dekubitům Příbramská nemocnice se připojila k preventivnímu dni STOP dekubitům Dekubity jsou proleženiny, které mohou vést k velmi bolestivým stavům a vážným … Brdský běžecký pohár 2024 zná vítěze, ceny převezmou na Novém rybníku Brdský běžecký pohár 2024 zná vítěze, ceny převezmou na Novém rybníku Na zakončení letošního ročníku běžeckého seriálu v sobotu 23. listopadu nebude chybět … Místo jaderných hlavic je v podzemním bunkru muzeum mapující atomový program Místo jaderných hlavic je v podzemním bunkru muzeum mapující atomový program Kdysi přísně střežený areál bývalých sovětských kasáren u Míšova stavěly …
Po letech oprav se řidiči dočkají plného zprovoznění Barrandovského mostu Po letech oprav se řidiči dočkají plného zprovoznění Barrandovského mostu Na konci tohoto týdne zprovozní silničáři po více než 2,5 letech opravený Barrandovský …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2024 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics, TOP list.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies