Krajina slz a radiace. V ZŠ Milín si připomněli období totality
19. listopadu 2021 (08:42)
Další 4 fotografie v galerii
foto: archiv Tomáše Bílka / se souhlasem
Projektový den nabídl také přednášku historika Františka Bártíka věnovanou i příbramským reáliím – táboru Vojna nebo výstavbě místních sídlišť.
Zaujmout žáky pro nedávnou historii, připomenout si významné výročí 17. listopadu, přiblížit období totality těm, kdo jej nezažili – to vše jsme si vytyčili jako cíle našeho projektového dne. K jeho realizaci jsme přizvali historika a pracovníka Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu Františka Bártíka, s nímž jsme pro žáky osmého a devátého ročníku připravili vernisáž výstavy Krajina slz a radiace, pojednávající o komunistických lágrech v blízkosti uranových ložisek nejen na Příbramsku.
O kulturní zahájení se postarala Příbramská chlapecká skupina (Bílek, Šíp, Ostřížek), která zahrála písně Karla Kryla. Ředitel ZŠ Milín Pavel Kopecký připomněl, že i když můžeme slyšet, jak bylo za komunistů lépe a nelze to pamětníkům rozporovat, protože vzpomínky na mládí jsou vždy dobré, je třeba vidět i zrůdnost nesvobodného komunistického zřízení, které lidi bez důvodů posílalo na nucené práce a mnohdy i cílenou likvidaci.
Během přednášky se žáci dozvěděli mnoho nových a detailních informací o lágru Vojna, využití nesvobodných sil při výstavbě příbramských sídlišť či Divadla A. Dvořáka. Následoval dokumentární film o národním hokejovém mužstvu, jehož členové byli v padesátých letech ve vykonstruovaném procesu odsouzeni k dlouholetým trestům a k nuceným pracím v jáchymovských lágrech či v táboru Vojna u Lešetic. Přesto, že je pan doktor zvyklý na posluchače středoškolské, zaujal žáky i některé kantory, kteří si s radostí chodili ve volných hodinách poslechnout jeho zapálené vypravování.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Tomáš Bílek
ZŠ Milín
ZŠ Milín
autor: Tomáš Bílek (redakčně upraveno)