Konvalinka: V otázce dostupného bydlení není prostor pro obecné politické tlachání
17. ledna 2022 (14:05)
foto: Jan Konvalinka / se souhlasem
Z bydlení v Příbrami se v současné době stává velice drahý luxus. Pro mladé perspektivní rezidenty se vlastní byt či podnájem může zdát až jako utopie. Ceny nemovitostí totiž v poslední době stouply až o padesát procent a nájem se může vyšplhat až na dvě třetiny měsíčního platu. Naše redakce se proto rozhodla kontaktovat celé příbramské zastupitelstvo. Ze všech dotázaných odpovědělo však jen pět. Dnes přinášíme vyjádření starosty Jana Konvalinky.
V otázce dostupného bydlení není prostor pro obecné politické tlachání a nicneříkající, byť třeba líbivá, prohlášení. Je úplně jasné, že poptávka po levnějších bytech stoupá. Bydlení se, obzvláště pro mladé rodiny, stává čím dál dražším luxusem.
Konečně se po mnoha letech dal do pohybu rozvoj města v oblasti bytové výstavby. Rozhýbal se územní plán a dokázali jsme si sednout ke společnému jednání i se soukromými investory. Děláme všechno pro to, aby se v Příbrami začalo zase budovat a stavět. Velký potenciál vidím v zástavbě lokality Fantova louka, kde město vlastní více než 50 tisíc m2 pozemků. Zde by úplně klidně mohlo vzniknout několik pěkných domů s malometrážními dostupnými byty. Je pak jen věcí politické odvahy a schopnosti vést jednání, zda by bytovou výstavbu vedlo a financovalo město (klidně z dotačních titulů), nebo zda by se stavělo ve spolupráci se soukromým sektorem například na bázi PPP projektů. Jako vlastníci pozemků máme bezvadnou vyjednávací pozici v tom, že si můžeme určit co a jak se na nich bude stavět. Bohužel se setkáváme i s opačnými snahami některých opozičních zastupitelů, kteří se více než o rozvoj města starají o to, aby každou smysluplnou aktivitu kriminalizovali a snažili se jí brzdit, seč jim jejich politický mandát stačí. A to je smutné.
Vedli jsme již jednání o možnosti výkupů stávajících bytových objektů, v nichž by mohly vzniknout desítky nových malých bytů nejen pro mladé, ale i pro seniory. Typickým příkladem jsou bloky ubytoven v ulici Pod Čertovým pahorkem. Je nám známa vize stávajícího majitele o možnosti přestavby ubytovny právě na objekt s malometrážními byty. Je to z našeho pohledu geniální záměr, který se budeme snažit všemožně podpořit. Variantou je i to, že by město objekty odkoupilo a byty v nich vybudovalo. Dokážu si představit i stav, kdy by město odkupovalo část bytů v nově vznikajících bytových komplexech a ty pak pronajímalo občanům za vstřícných podmínek. I k tomu je zapotřebí určitá dávka politické odvahy a ochoty vybočit z běžných úřednických stereotypů. Tento postup se nabízí například u bytových domů, které mají vyrůst na pozemku za archivem.
Město Příbram už teď nabízí startovací byty. Ty jsou určeny primárně pro mladé rodiny, kde alespoň jednomu z partnerů je méně než 35 let a společně pečují minimálně o jedno dítě. Podmínkou je i to, aby alespoň jeden z partnerů byl výdělečně činný, tzn. pracoval nebo se živil jako OSVČ. V uplynulé době jsme několikrát vyhlašovali záměr pronájmu startovacího bytu, bohužel bez větší odezvy ze strany veřejnosti. V případě, že bychom zaznamenali větší poptávku po startovacích bytech, dokážeme vcelku pružně „překlápět“ existující byty z kategorie standard do kategorie startovací a nabídnout tak žadatelům to, oč žádají. Momentálně se zaměřujeme na to, abychom ještě více zpřístupnili startovací byty širšímu spektru žadatelů tím, že upravíme přísnost vstupních podmínek.
Jan Konvalinka, starosta
Jan Konvalinka, starosta
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka