Konvalinka: Provozování vodohospodářské soustavy městem přinese absolutní kontrolu nad finančními toky a ziskem
16. ledna 2024 (10:34)
foto: Jan Konvalinka/se souhlasem
Starosta Jan Konvalinka vysvětluje, proč došlo ke zrušení koncese na provozování vodohospodářské soustavy v Příbrami a co přinese vlastní model občanům města.
Následují informace ke zrušenému koncesnímu řízení na provozování VHI. Předně si pojďme říct, co to v nejbližší době znamená pro odběratele vody, pro občany nebo pro podniky. Vůbec nic. Voda poteče úplně stejně a bude po zbytek roku stát přesně tolik, kolik bylo naposledy schváleno. Na příštím zastupitelstvu budeme schvalovat dodatek ke stávající provozovatelské smlouvě. To zabezpečí provozování vodohospodářské soustavy města do konce tohoto roku. Během následujících málo měsíců pak budeme pracovat na přenastavení systému na tzv. vlastnický model. O tom ale až později.
Nyní si pojďme něco říct k té zrušené koncesi. Na úvod předesílám, že zadávací řízení stále není ukončeno. Za ukončené se dle zákona považuje buď v okamžiku podpisu smlouvy s vítězným uchazečem, nebo v našem případě v okamžiku, kdy žádná ze stran nemůže využít žádný opravný prostředek. Jak možná víte, byly nám před několika dny doručeny námitky proti zrušení řízení, momentálně na ně připravujeme odpověď, kterou v zákonné lhůtě odešleme. Opakuji tedy, že zadávací řízení není ukončeno, a z toho důvodu není možné některé skutečnosti z jeho průběhu a obsahu uveřejňovat.
Rád bych nyní zmínil okolnosti, které vedly ke změně postoje ke způsobu provozování VHI v našem městě. Jak možná víte, tak provozování na bázi tzv. vlastnického modelu bylo součástí analýzy z února 2022, ve kterém byly popsány různé použitelné modely toho, jak lze systém vodního hospodářství v našem městě provozovat. O vlastnickém modelu je tam též hovořeno, jsou však u něj popisována větší rizika oproti například koncesnímu modelu. Tato rizika jsou v analýze popsána. Netřeba o nich teď dlouze hovořit. Před minulým zasedáním zastupitelstva, konkrétně ve středu 13. 12. 2023, proběhla pracovní schůzka zastupitelů s administrátorem koncesního řízení. Zastupitelé měli možnost seznámit se s detaily řízení a doptat se na konkrétní věci. V druhé části schůzky již bez přítomnosti administrátora zastupitelé diskutovali zjištěná fakta. S ohledem na pochybnosti, zejm. o správnosti cenotvorby u nabídky doporučovaného uchazeče a také na stále více sílící trend a potřebu měst provozovat si VHI ve vlastnickém modelu, se do popředí dostal návrh řešení, se kterým pak nakonec přišli kolegové z SPD. Stejně tak zastupitelé za ANO i za ODS přijali tento návrh a postoj za svůj. V rámci naprosto věcné diskuse jsme se onoho středečního podvečera shodli, že tento postup bude pro město a pro jeho občany nejbezpečnější a v důsledku i nejvýhodnější.
Co tedy bude dál a jaké jsou ty výhody. Nakontaktovali jsme přední odborníky v oblasti práva a v oblasti provozování VHI s tím, že od nich chceme připravit kompletní postup přechodu provozování systému do režimu vlastnického modelu. Chceme zároveň, aby nám navrhli optimální platformu, tzn. s vložením či nevložením majetku do nové společnosti, popř. jiný model spojený se získáním závodu stávajícího provozovatele. V novém formátu máme začít fungovat dle usnesení ZM k 1. 1. 2025, na přípravě zmíněného kroku tedy usilovně pracujeme. Doplním ještě, že Svazek obcí pro vodovody a kanalizace, který je, což možná někdo z vás neví, výrobcem vody pro naše město (v jeho vlastnictví jsou úpravny pitné vody, vodojemy a přivaděče) a je tedy neoddělitelnou součástí naší soustavy, již schválil memorandum o stejném postupu, tedy o vzniku jednotného podniku ve vlatnickém modelu se stávajícím provozovatelem.
Nyní k těm výhodám. Předně je to absolutní kontrola nad způsobem provozování, nad finančními toky a také nad ziskem. Vlastnický model je na rozdíl od koncese dobrý v tom, že zisky z provozování, byť se v této branži jedná povětšinou o věcně usměrňované hodnoty, budou zpětně odváděny do městské kasy. Výhodou je i ta skutečnost, že vlastní provozování je z hlediska evropské dotační politiky považováno za správné a tudíž nám dává výrazně vyšší možnosti získávat dotace na infrastrukturní projekty. Výhodou je i to, že vlastnický model provozování získává v rámci republiky stále větší zastoupení, jedná se tedy o cestu, kterou si již jiná města více jak poloviny naší země prošla, tudíž rozhodně nemusíme vymýšlet něco nového.
O dalších postupech budeme občany města pravidelně informovat. Závěrem si jen dovolím zdůraznit, že postup, který jsme minule schválili, je zákonný, správný a pro město výhodný. Nepřinese rizika ve smyslu skokového zdražování vodného a stočného, ani riziko v tom smyslu, že bychom neměli jak a kým provozovat vodní hospodářství.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Jan Konvalinka
autor: Jan Konvalinka
Související
•Příbram za 56 milionů Kč opraví ulici Jana Drdy, přibudou parkovací místa
•Průzkum ukázal, že jen polovina obyvatel Příbrami se cítí bezpečně
•O participativních rozpočtech rozhodnou lidé v Dobříši nebo Sedlčanech, Příbramští se letos nezapojí