Konvalinka: Příbram má v pečovatelských domech vybudovaný spolehlivý požární systém, někteří klienti ale hadrem omotávají čidla
9. června 2022 (12:06)
foto: Jan Konvalinka / se souhlasem
Při požáru, který minulý týden vypukl v domově pro pacienty s Alzheimerovou chorobou v Roztokách u Prahy, zemřeli dva jeho klienti, dalších 55 lidí bylo zraněno. Portál pribram.cz oslovil starostu Příbrami Jana Konvalinku, aby sdělil, jakým způsobem jsou z požárního hlediska zabezpečeny podobné objekty ve správě města.
Při požáru, který minulý týden vypukl v domově pro pacienty s Alzheimerovou chorobou v Roztokách u Prahy, zemřeli dva jeho klienti, dalších 55 lidí bylo zraněno. Za poslední léta je to jeden z nejtragičtějších požárů v domovech pro seniory. Za uplynulých deset let si požáry v domovech důchodců nebo domech s pečovatelskou službou vyžádaly dva životy jednou, a to v lednu 2013. Při požáru domova s pečovatelskou službou v Příboru na Novojičínsku zemřely dvě seniorky a dalších pět lidí bylo zraněno. Neštěstí tehdy zavinila závada na přístroji na zajišťování přísunu kyslíku. V sociálních službách byl pak v historii ČR nejtragičtější požár v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, kde v lednu 2020 zemřelo osm lidí, devátá oběť zemřela v dubnu 2020 v nemocnici, záchranáři tehdy ošetřili 30 lidí.
Portál pribram.cz oslovil starostu Příbrami Jana Konvalinku, aby sdělil, jakým způsobem jsou z požárního hlediska zabezpečeny podobné objekty ve správě města. Podle něj je příbramský Domov seniorů chráněn požární signalizací s dohledem 24 hodin denně. „Snažíme se minimalizovat situace, při kterých by uživatelé služby měli příležitost manipulovat např. se svíčkami, se zápalkami atp. Samozřejmostí je zákaz kouření ve všech vnitřních prostorách,“ řekl pribram.cz Konvalinka.
U domů s pečovatelskou službou jde Příbram cestou postupného zavádění centrálního systému hlášení požáru, kdy jsou v jednotlivých pokojích jednotlivých bytů umístěna inteligentní čidla, která dokáží detekovat požár v samotném začátku a díky propojení přes centrální pult dojde k okamžité aktivaci Hasičského záchranného sboru. „Naposledy byl tímto systémem vybaven objekt DPS v Průběžné ulici, který byl uveden do ostrého provozu počátkem června. Postupně budeme instalovat tento systém do ostatních objektů DPS, kterých je ve městě celkem pět. Dochází bohužel i k tzv. falešným poplachům, kdy lidé čidlo aktivují nedopatřením - např. při vaření něco připálí a prostor nedostatečně vyvětrají, popř. si v blízkosti čidla zapálí cigaretu atp.,“ vysvětlil Konvalinka.
Podle Konvalinky také nové detašované pracoviště domova seniorů v objektu bývalé 8. ZŠ bude z pohledu požární ochrany vybaveno dle posledních standardů, vč. systému automatické detekce a přivolání pomoci. I zde bude zajištěn kontinuální dohled v režimu 24/7.
Na otázku, jak jsou zabezpečeny další budovy ve správě města, odpověděl, že čidla s detekcí kouře a hlásiče poplachu jsou i v dalších městských objektech. „Bezpečnostními systémy jsou chráněny školy, školská zařízení i další veřejné objekty. V otázce požární ochrany úzce a velmi dobře spolupracujeme s HZS Středočeského kraje, který zároveň provádí pravidelné kontroly funkčnosti požárně bezpečnostních opatření v objektech spravovaných městem,“ řekl Konvalinka.
Ve středu vyjížděli hasiči k nahlášenému požáru bytové jednotky v DPS v Průběžné ulici, kde došlo k zahoření jídla na sporáku. „Bohužel dochází k situacím, kdy právě nedbalost při přípravě jídla způsobí události s tragickými následky. Stává se, že si senior např. během přípravy jídla chce odpočinout a usne, nebo ho něco vyruší a zapomene na to, že nechal zapnutý sporák. Snažíme se v rámci všech námi realizovaných opatření maximálně chránit naše nejzranitelnější spoluobčany. Ti to bohužel občas chápou jako nežádoucí zásah do svého soukromí. Bohužel jsme se setkali i s případy, že se lidé snaží detektory deaktivovat, přelepit je nebo třeba omotat hadrem. Neuvědomují si, že se tím nejen vystavují riziku ohrožení života, ale také tomu, že pokud by došlo v souvislosti s chybnou funkcí detekčního systému k opravdu rozsáhlé události s velkými škodami, mohli by to být oni, po kom by byla vymáhána škoda na cizím majetku,“ dodal Konvalinka.
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Při nočním požáru v Dobříši utrpěl muž vážné popáleniny, do nemocnice ho přepravil vrtulník
•Putovní pohár krajské soutěže TFA Bohdanka vyhráli příbramští hasiči
•Hasiči vyjížděli do Březnice k požáru lokomotivy, jednalo se o technickou závadu