Konvalinka: Pokud se ukáže, že jsou na Fantově louce místa ekologicky či jinak významná, výstavbu na nich podporovat nebudeme
22. června 2022 (12:50)
Poslední předprázdninové zastupitelstvo se odehrálo v poměrně poklidném duchu. Původních jedenáct bodů se změnilo na konečných 15. Doplňoval se prodej pozemku u Kostek, regulační plán na oblast Fantova louka, vyhláška o regulaci hlučných činností a memorandum mezi městem a osadními výbory.
V úvodu jsem, kromě jiného, informoval o tom, že bylo na můj pokyn zadáno biologické posouzení lokality městských pozemků na Fantově louce, a to v souladu se Zákonem o ochraně přírody a krajiny. Jedná se o posudek zpracovaný nezávislou autorizovanou osobou. Výsledkem posudku má být stanovení a vyhodnocení závažnosti zásahu na jednotlivé složky ochrany přírody a krajiny, stanovení možností minimalizačních či eliminačních opatření a vymezení rozsahu příslušných povolení a dalších podkladů pro rozhodování správních orgánů.
Z „řádných“ bodů programu bych vypíchl dva, které považuji za nesmírně důležité. Prvním z nich je schválení memoranda o společném zájmu a postupu ve věci vodárenských soustav. Tento bod se obešel bez jakékoliv rozpravy, což považuji, vzhledem k jeho významu, za přinejmenším zvláštní. V principu jde o to, že jsme odstartovali transformaci vodárenské soustavy ve velké části Středočeského kraje, že budeme vyvíjet kroky k propojení soustav Příbramska a Dobříšska. Propojování vodárenských soustav je všeobecně podporovaný trend. S ohledem na klimatické změny a nebezpečí sucha a také s ohledem na vývoj bezpečnostní situace se do popředí zájmu dostává integrace sítí s pitnou vodou. Obdobně, jako tomu je u elektrické energie, kdy došlo rozvoji sítě tak, že se v případě výpadku dá systém propojit jinak a odběratelé nejsou dlouho bez proudu, je snaha i zásobování pitnou vodou zdokonalit tak, aby byl systém dostatečně robustní, aby jednak odolal výkyvům v dodávkách vody a také aby umožnil napojování dalších oblastí. Memorandum, které jsme v pondělí schválili, je výsledkem dlouhého a náročného vyjednávání všech uvedených stran, tedy krom města Příbram i Svazku obcí pro vodovody a kanalizace, města Dobříš, Vodohospodářské společnosti Dobříš a 1.SčV.
Druhým, z mého pohledu nesmírně důležitým, bodem bylo schválení Strategie sociálního začleňování města Příbram na roky 2022 až 2025. U tohoto bodu již rozprava nastala. Bylo konstatováno ústy paní zastupitelky Říhové, že je nezbytné i nadále navyšovat kapacity v domově seniorů. S tím naprosto souhlasím. Padla řeč i na prozatím zamítavé stanovisko Středočeského kraje k příspěvku na provoz nového domova seniorů. V dané věci budu podnikat ještě další kroky a další jednání.
V bodech, které šly tzv. „na stůl“ nejvíce pozornosti vzbudil materiál pana zastupitele Švendy. Ten chtěl nechat hlasovat zpracování regulačního plánu na oblast Fantova louka. Navrhované usnesení nebylo úplně šťastné jak po formální, tak po obsahové stránce, proto se nakonec odhlasoval návrh radního Holého v tom smyslu, že starosta dostal úkol zahájit odbornou a veřejnou diskusi, která povede ke stanovení přijatelných mantinelů pro případnou výstavbu na Fantově louce. Osobně s tím souhlasím a jsem pro to, abychom na základě posudků, které jsou nyní zpracovávány, případně začlenili regulativy přímo do územního plánu, coby dokumentu s nejvyšší autoritou. Ve svém příspěvku jsem nemohl nezmínit, že pan zastupitel Švenda předložil takto zásadní materiál jen několik dní před zasedáním, nekonzultoval ho s žádným z dotčených odborů, nehovořil o něm s určenou pracovní skupinou. Ani veřejnost nebyla informována o tom, že takto zásadní a na rozvoj města vliv mající materiál se bude projednávat. Skoro to vypadalo, že ho pan zastupitel chce nahonem „protlačit“ před volbami, aby si pomyslně odškrtl položku péče o rozvoj výstavby. Takhle se zodpovědná politika nedělá. O tu se měl pokoušet v minulém volebním období, kdy byl místostarostou a mohl ze své pozice iniciovat v podstatě jakékoliv kroky týkající se nejen Fantovy louky, ale i jakékoliv jiné rozvojové oblasti.
Větší rozprava nastala u bodu číslo 13, ve kterém jsme schvalovali vyhlášku o regulaci hluku. Záměrně jsem usiloval o to, aby nastavení vyhlášky vzešlo z diskuse na zastupitelstvu. Za tím účelem jsem i předem oslovil osadní výbory s prosbou o vyjádření. Velice se mi líbil návrh pana zastupitele Ciklera, který navrhl omezení hlučných činností na neděle a na svátky vždy ráno do 10 hodin a večer od 18 hodin. Zastupitelstvo následně toto odhlasovalo. Je to slušný kompromis, který myslí jak na potřebu klidu, tak na potřebu pracovat na zahradách.
Mgr. Jan Konvalinka, starosta Příbrami
Mgr. Jan Konvalinka, starosta Příbrami
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Jan Konvalinka
autor: Jan Konvalinka
Související
•Příbram nevyhoví ministerstvu, vyhláška o zkráceném nočním klidu platí dál
•Nová vyhláška reguluje hlučné práce o svátcích a nedělích
•Vztah mezi městem a Spartakem se konečně vyjasní