Konferenci geoparků vyplní odborné přednášky i terénní exkurze
23. září 2021 (06:26)
foto: ilustrační, Pixabay (Adolfo Beato)
Účastníky mezinárodního setkání přivítá příbramský Dům Natura 23. a 24. září.
Příbramský Dům Natura v tomto týdnu hostí konferenci českých a německých geoparků na téma Dědictví Země – geovědní vzdělávání a interpretace. „Zároveň jsme využili příležitosti výročí 110 let od vydání posledního svazku Système silurien du centre de la Bohême, který jsme použili jako motto,“ uvádějí organizátoři souvislost s dílem Silurský systém středních Čech od Joachima Barranda. Konference je pořádána pod záštitou České komise pro UNESCO.
Program přivítá nejen odborníky, ale je koncipován také pro veřejnost. Ve čtvrtek 23. září se představí české, německé a rovněž slovenské geoparky. Českou republiku zastoupí geoparky Barrandien, Broumovsko, Český ráj, Egeria, Kraj Blanických rytířů, Podbeskydí, Ralsko, Vysočina a Železné Hory. Účastníci se seznámí s projektem Geofood, jehož iniciátorem je norský geopark Magma a který má např. díky lokálním produktům posílit spolupráci s podnikateli v oblasti gastronomie a turismu. K osobnosti Joachima Barranda se vyjádří Jan Sklenář z Národního muzea, večer se uskuteční křest vzpomínkové knihy geologa a paleontologa Iva Chlupáče k jeho nedožitým devadesátým narozeninám.
V pátek 24. září přijdou na řadu tematické bloky zahrnující geovědní vzdělávání a interpretaci geologického dědictví. Workshopy se zaměří např. na oblast interpretace a prezentace muzejních sbírek nebo environmentální vzdělávání a projekt Geoškol. Páteční odpoledne nabídne terénní exkurze do Českého krasu, Jinec a Skryjí. Zájemci se rovněž podívají do Národního muzea a Chlupáčova muzea historie Země na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Vedle pořádání akcí se Dům Natura věnuje Chráněné krajinné oblasti Brdy (CHKO). Stálá expozice představuje CHKO na velkoformátových fotografiích a seznamuje s netradičními formami její ochrany, jako jsou vypalování a pastva. Další ze stálých výstav mapují svět lišajů nebo obojživelníky a plazy v české přírodě.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková