Koalice v Dobříši přišla o většinu, část zastupitelů chce referendum
14. února 2022 (14:07)
Koalice v Dobříši na Příbramsku přišla o většinu v zastupitelstvu, důvodem jsou spory uvnitř sdružení Pro Dobříš. Čtyři ze sedmi zastupitelů nejsilnějšího uskupení navrhují uspořádat referendum o zástavbě v okolí města. Starosta Pavel Svoboda z téhož sdružení s jejich postupem nesouhlasí. Novinářům dnes řekl, že se tím dosavadní koalice v podstatě rozpadla, vedení města se však podle něj už do voleb měnit nebude.
Koalice Pro Dobříš, ODS a KDU-ČSL a nezávislých měla dosud v jednadvacetičlenném zastupitelstvu těsnou většinu 11 hlasů. Návrh na vyhlášení referenda předložila bývalá starostka Jana Vlnasová spolu s dalšími třemi zastupiteli za sdružení Pro Dobříš Václavem Bálkem, Jaromírem Bláhou a Romanou Bodorovou. Hlasovat o uspořádání referenda mají zastupitelé ve čtvrtek.
Podle Svobody se tím koalice v podstatě rozpadla. "Návrh referenda připravili čtyři autoři, kteří byli součástí naší koalice, ale v zásadě se tím distancovali od toho, co tady v koalici děláme," uvedl Svoboda. Předpokládá, že pro schvalování návrhů budou nyní potřeba hlasy opozice, vedení města by se ale podle něj měnit nemělo. "Myslím si, že do podzimu, do konce mandátů to všichni nějak společně doválčíme, ale bude to určitě nepříjemné," dodal. Například ani opoziční zastupitel za STAN a bývalý starosta Stanislav Vacek nepředpokládá, že by se vedení měnilo. "Ať si to dovládnou," řekl Vacek.
Referendum se má konat na podzim spolu s komunálními volbami. Veřejnost si podle autorů návrhu přeje, aby Dobříš zůstala malým městem do 10.000 obyvatel. Po zastavění většiny míst vymezených současným územním plánem však podle nich hrozí, že se objeví návrhy na další rozšíření zastavitelného území.
Referendum má mimo jiné zjišťovat názor lidí na zástavbu v oblasti Brodce. "Diskuse kolem zástavby Brodců a o tom, jak velké tu výhledově vyroste satelitní městečko, trvá roky a tlak na zástavbu je enormní. I koaliční jednání nám jasně ukázala, jak je těžké chránit plochy zeleně kolem Dobříše," uvedla Vlnasová. Podle Bálka by lidé měli mít možnost vyjádřit se k budoucímu charakteru města.
Svoboda namítl, že ve městě je spousta pozemků určených k zástavbě, které referendum neřeší, ale zabývá se tím, co bude po deseti letech mimo město. Podle něj tím referendum zasahuje do kompetence územního plánu, který by se měl řešit "strukturovaným pohybem a rozhodováním, a ne tak, že uděláme referendum a změníme něco, co se tady 20 let připravuje a připomínkuje". Doufá proto, že zastupitelé návrh na uspořádání plebiscitu ve čtvrtek neschválí, on sám bude určitě hlasovat proti.
Bálek s jeho postojem nesouhlasí. Město podle něj potřebuje jasnou a dlouhodobě pevnou vizi hned. "Otázka má souvislost s tématy, která se rozhodují již nyní – zda budeme stavět přivaděč vody s kapacitou pro deset nebo patnáct nebo dvacet tisíc obyvatel, jaká bude kapacita infrastruktury obecně včetně dalšího občanského vybavení," dodal Bálek.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka