Kaskadérský výstup: Čapí mláďata na milínském komíně dostala svůj kroužek
Nepřehlédněte
9. července 2021 (06:35)
Jako kaskadérský, artistický a obdivuhodný hodnotí lidé výkon, při kterém byla okroužkována mláďata čápa bílého v hnízdě v Milíně. Místo sleduje on-line kamera a je tedy možné v přímém přenosu pozorovat přílet čapích partnerů, hnízdění a vyvedení nové generace. Z výstupu k mláďatům byl pořízen záznam.
„Hnízdo vzniklo po ukončení činnosti pivovaru po znárodnění a v roce 1982 bylo z původního umístění na komíně varny pivovaru přesunuto na menší komín sladovny,“ říká majitel nemovitosti s čapím hnízdem Vladimír Srbek. Důvodem pro přesun hnízda byla snaha o opětovné zprovoznění komína za účelem přípravy teplých nápojů pro krávy. Pokus se ovšem tehdejšímu uživateli JZD Milín nepodařil a nové hnízdo již zůstalo. Konstrukce, na které stojí, umožňuje snadný přístup k provádění kroužkování.
Kroužkování ve Středočeském a Jihočeském kraji zajišťuje stanice ochránců přírody Ciconia z Roudnice nad Labem. „Vlastní kroužkování v Milíně a na dalších hnízdech v regionu – zejména těch, která vyžadují horolezecký výkon – provádí již několik let můj zeť Víťa Štětina,“ odhaluje totožnost lezce na komín Vladimír Srbek. Vít Štětina takto působil v Třebsku, Březnici, Miroticích, Vesci u Kovářova nebo Volyni.
Díky kroužkování je možné evidovat například migraci ptáků. „Málokdo ví, že čáp neletí přes moře, ale přes mořské úžiny. Jedna skupina létá přes Bospor a Suez, podél Nilu a východního pobřeží Afriky až do savan v Jihoafrické republice, zatímco druhá skupina létá přes Gibraltar do Maroka a západní Afriky,“ popisuje Vladimír Srbek trasy, které musí čapí jedinci překonat. Zdolat dvacet kilometrů Gibraltarskou úžinou je vyčerpávající zejména pro mladé čápy, protože na rozdíl od pevniny nemohou nad mořem využívat stoupavé proudy vzduchu. „Díky kroužkování také víme, že velká část čápů zůstává poslední dobou stále více ve Španělsku a Portugalsku, kde se rozmáhá pěstování rýže. A rovněž na velikých skládkách komunálního odpadu,“ pokračuje Vladimír Srbek.
Vhodná doba pro kroužkování nastává zhruba v polovině června, kdy jsou čápata plně opeřená, mají dostatečně silnou stehenní kost a kolenní kloub, aby kroužek nesklouzl. „Čápata zpravidla na hnízdě zalehnou a dělají mrtvé. Starý čáp krouží poblíž a výhružně klape zobákem, ale po chvíli se vrátí a dál se stará o mláďata,“ popisuje Vladimír Srbek. Pokud se již mladí staví a trénují let, je na kroužkování pozdě. Hrozí totiž, že by mohla vyskočit a zabít se. Kroužkování se dále neprovádí, pokud příliš vysoký komín nebo špatný technický stav neumožňují se k hnízdu dostat. Někdy si zásah nepřejí majitelé, což není případ čapího hnízda v Milíně. Videozáznam z kroužkování najdete níže. Sice nenabízí kvalitní obraz, ale rozhodně tím neztrácí na působivosti.
foto, video: Obec Milín
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková