Kapitulaci podepsali vojáci wehrmachtu ve mlýně u Čimelic, tím skončila válka v Česku
8. května 2023 (16:20)
foto: Hornické muzeum Příbram
Kapitulaci, poslední na českém území a zřejmě i v Evropě, podepsal von Pückler před 78 lety, 12. května 1945, u Čimelic.
I přes faktický konec druhé světové války se někteří němečtí velitelé stále odmítali vzdát. Poslední bitvou v Evropě byl podle řady historiků střet u osady Slivice u Milína na Příbramsku, který 11. května 1945 vyprovokoval generál SS Carl von Pückler-Burghauss. Nejednalo se o nijak malou šarvátku, německý odpor byl ale zlomen. Kapitulaci, poslední na českém území a zřejmě i v Evropě, podepsal von Pückler před 78 lety, 12. května 1945, u Čimelic.
Na Příbramsku se tehdy nashromáždilo velké množství německých jednotek, ale i prchajících protektorátních úředníků, německých civilistů a příslušníků Ruské osvobozenecké armády generála Vlasova. Objevily se zde i dobře vyzbrojené jednotky SS pod vedením velitele Waffen-SS von Pücklera. Ten již dříve odmítl respektovat kapitulaci, kterou 8. května v Praze německý generál Rudolf Toussaint složil do rukou velitele povstání generála Karla Kutlvašra.
Ustupující Němci se snažili dostat do amerického zajetí a často bezdůvodně terorizovali místní obyvatelstvo. Jelikož ústupová cesta byla neprůchodná, rozhodl se fanatický nacista von Pückler vybudovat u Slivice obranné postavení, které tvořily tři linie těžké techniky včetně tanků a minometů a přes 6000 vojáků SS. Proti této přesile se postavili příslušníci partyzánské skupiny Smrt fašismu a revolučních gard z Příbrami a okolí, avšak neměli šanci na úspěch.
Skupinu partyzánů, která se údajně dala oklamat bílým praporem, Němci postříleli. Jejich odpor zlomili až příslušníci několika sovětských jednotek. Po průzkumu terénu zahájily 11. května odpoledne útok na postavení Němců pomocí děl a kaťuší. Do boje zasáhly i tanky. Poslední výstřely údajně padly 12. května ve 03:00. Na straně partyzánů a rudoarmějců zahynulo asi 60 lidí. Von Pückler podepsal kapitulaci v noci 12. května 1945 v rakovickém mlýně v Čimelicích.
foto: Hornické muzeum Příbram
Nejprve se pokoušel separátně vyjednávat s Američany, po odmítnutí byl ale donucen podepsat kapitulační protokol se zástupci americké i sovětské armády. Krátce poté se von Pückler zastřelil, před tím stačil ještě zastřelit (podle některých zdrojů přimět k sebevraždě) i svoji sekretářku, zastřelena byla i její pětiletá dcera a matka. Generálova sebevražda je historiky považována za symbolický poslední výstřel války na českém území.
Zajaté německé jednotky byly součástí skupiny "Mitte", která tvořila poslední významnou vojenskou sílu Německa ve střední Evropě. Skupině velel polní maršál Ferdinand Schörner. Ten zarytě odmítal všeobecnou kapitulaci německých sil v Evropě (podepsána byla ve francouzské Remeši 7. května 1945 a o den později v Berlíně) a nutil vojáky k boji do posledního okamžiku. Snahou Němců bylo udělat vše pro svůj únik z možného zajetí Rudou armádou.
Události spjaté s poslední německou kapitulací druhé světové války připomíná na pomezí obcí Čimelice a Rakovice na Písecku památník. Odhalil jej 13. května 1995 prezident Václav Havel. Autorem díla je sochař (a později scenárista i režisér) Jaroslav Papoušek.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Divadlo v Příbrami bude opět patřit dětem. Užijí si den pohádek a her
•Bitva u Slivice: Hornické muzeum připomíná poslední události 2. světové války
•U Slivice bojovalo asi 6 tisíc mužů. A právě tyto dny byly pro místní nejhorší