Kamila Zelená: Díky videochatům jsme se dostali ke klientům domů
4. ledna 2021 (06:15)
foto: pribram.cz
Začalo to šitím roušek a letákovou kampaní s návodem na prevenci proti onemocnění covid-19. Závěrem roku se z pracovníků nízkoprahového zařízení Bedna, které se v Příbrami věnuje dětem a mládeži od šesti až dvaceti let, stali pomocní učitelé na plný úvazek. Jak Bedna prožila nelehký rok 2020?
Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Bedna (NZDM) v Příbrami funguje od roku 2010. Oslavy desetiletého výročí stihlo NZDM zorganizovat na počátku března ještě za účasti mnoha hostů z řad odborné i laické veřejnosti, podporovatelů nebo politiků. Provoz po zbytek roku 2020 ale poznamenala omezení v důsledku koronaviru.
Během března uzavřela Bedna z důvodu chybějících ochranných pomůcek nejdříve klub (určený pro zájemce od 11 do 20 let) a vzápětí nato kvůli vládním nařízením veškeré služby. „Pracovníci se snažili na měnící se podmínky flexibilně reagovat tak, aby mohli v rámci platných nařízení buď posloužit klientům, nebo spojit své síly s dalšími subjekty, které pracují s osobami ohroženými sociálním znevýhodněním a vyloučením,“ uvádí Kamila Zelená, koordinátorka NZDM Bedna.
V prvních dnech koronavirové krize v České republice se také klub NZDM změnil na textilní manufakturu, kde z darovaného materiálu šili zaměstnanci roušky. Ty putovaly nedříve do neziskové organizace Magdaléna a dále ke klientům Bedny a jejich rodinám. Celkem NZDM předalo 350 kusů roušek. Organizace také společně s Centrem sociálních a zdravotních služeb města Příbram a dluhovou poradnou Člověka v tísni připravila letákovou kampaň zaměřenou na prevenci onemocnění nemocí covid-19 a na dluhovou problematiku v době nouzového stavu.
„Zároveň jsme začali pracovat on-line, což byla jediná možnost, jak jsme mohli zůstat v kontaktu s našimi klienty,“ říká Kamila Zelená. NZDM tak mohlo například organizovat doučování a pomoci dětem s úkoly prostřednictvím videochatů.
Nové zkušenosti s on-line komunikací rozšířily možnosti, jak s dětmi pracovat. Díky videochatům a živému vysílání se pracovníci přenesli ke klientům domů nebo na místa, kde se právě nacházeli. „Byli jsme ve spojení i s mnoha lidmi, kteří v minulosti naše služby využívali, ale odstěhovali se mimo Příbram,“ doplňuje Kamila Zelená. Nejčastěji klienti řešili témata rodiny a vztahů, školy, práce a nedostatku financí.
Po jarní vlně došlo k dalším zásahům do standardního provozu v říjnu. „Uzavřeli jsme klub a rozšířili provozní dobu kontaktní místnosti a terénních služeb,“ objasňuje Kamila Zelená. Po celorepublikovém uzavření škol se hlavní náplní NZDM stala podpora klientů při distančním vzdělávání a dětem, které neměly potřebnou techniku a internet, zprostředkovala Bedna on-line připojení. „Současně jsme navázali spolupráci se školami, azylovým domem a státními institucemi, které doporučily nové zájemce o naše služby,“ dodává Kamila Zelená.
Pandemie narušila také prosincovou náplň v Bedně. Poprvé po deseti letech byl vynechán speciální vánoční program a tradiční Mikulášská nadílka v ubytovnách. „Respektujeme a v maximální možné míře dodržujeme nařízení vlády i doporučení hygieny, proto jsme například v klubu omezili počet přítomných a v terénu se setkávali pouze s malými skupinami,“ vysvětluje Kamila Zelená.
Poslední čtvrtletí roku ovšem patřilo zejména individuální práci a podpoře během distanční výuky. Volnočasové aktivity, které jsou i za běžných okolností spíše prostředkem pro navázání kontaktu, neměly prioritu. Aby bylo možné potřeby klientů personálně pokrýt, vypomáhali s doučováním vedle dlouhodobých dobrovolníků také bývalí zaměstnanci na rodičovské dovolené.
Fungování organizace v roce 2021 kromě vývoje pandemie a vládních nařízení ovlivní rovněž finanční možností. „Osobně doufám, že ať už bude situace jakákoli, budeme mít dál chuť a energii hledat cesty, jak být našim mladým klientům co nejvíce užiteční,“ uzavírá Kamila Zelená.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz_Miloslava Ritschlová
autor: Magdalena Rezková