K příbramskému divadlu povede bezbariérový chodník. Hotov bude do 21. května
13. března 2020 (06:24)
foto: pribram.cz
Úprava chodníku bude pro obyvatele a návštěvníky města znamenat omezení v ulicích Tylova a třída Osvobození
Pohodlnější sedadla, zvuková smyčka pro nedoslýchavé, výtah. To vše si příbramské divadlo nadělí ke svému jubileu. Loni to bylo šedesát let, co se Příbram zařadila po bok měst se svou vlastní divadelní scénou.
Zatímco výtah pro handicapované je v provozu již od konce loňského roku, oprava hlediště je v plánu na letošní divadelní prázdniny. Stavba by měla být předána v polovině června a v září by mělo být hotovo.
Zatímco výtah pro handicapované je v provozu již od konce loňského roku, oprava hlediště je v plánu na letošní divadelní prázdniny. Stavba by měla být předána v polovině června a v září by mělo být hotovo.
Vzhledem k tomu, že je příbramské divadlo národní kulturní památkou, musí být veškeré úpravy konzultovány s památkáři. Po konzultacích s odborníky bylo rozhodnuto, že nová sedadla v hledišti budou mít tmavě zelené čalounění s tmavě hnědými područkami. Při výběru barev se vycházelo z dobových fotografií. V těchto dnech se řeší výmalba hlediště. Památkáři navrhují, aby zdi hlediště dostaly bílou barvu, to je však podle ředitele divadla nevhodné z hlediska světelných podmínek.
Ještě před začátkem letních prázdnin bude kulturní dům plně přístupný handicapovaným občanům. Ze směru od autobusové zastávky Příbram, sídl.,II.poliklinika sem povede bezbariérový chodník. Stavba začne v pondělí 16. března 2020.
Pro obyvatele a návštěvníky města to bude znamenat dopravní omezení v ulicích Tylova a Osvobození. Výstavba proběhne ve třech etapách. V ulici Tylova bude provoz omezen od 16. března do 5. dubna, následovat bude křižovatka ulic Tylova a třídy Osvobození (6. – 12. dubna) a v konečné fázi dojde k omezení na třídě Osvobození, a to od 13. dubna do 21. května 2020.
Příbramský kulturní dům je památkově chráněn od 27. dubna 2006. Je považován za kvalitní moderní architekturu a také významnou součást městského urbanismu. Odborníci si mimo jiné cení práce projektanta Václava Hilského, který ve spolupráci s dalšími architekty kladl důraz na umělecký koncept, kompozici, detail a kvalitu materiálů. Za hodnotné považují například vlnité prvky, vyskytující se především v interiéru a zjemňující jinak přísně strohou architekturu socialistického realismu. Hodnotu budovy zvyšuje i skutečnost, že se dochovala v téměř intaktním stavu včetně kvalitní sochařské výzdoby a cenného vnitřního zařízení.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová