Jince mají svou vinici. Vinohrad zde ale nehledejte
27. ledna 2024 (18:32)
foto: Výchozy kambrických hornin, přírodní památka Vinice v Jincích, okres Příbram/Huhuleník/volné dílo
V Jincích se nachází mnoho druhů zkamenělých živočichů z období před zhruba 520 miliony lety. Sběr trilobitů je však od roku 2009 zakázaný.
Nedaleko Jinců, na jihozápadně orientovaném skalnatém svahu na pravém břehu říčky Litavky, se nachází Vinice. Vinnou révu zde však nehledejte. V první polovině 19. století tu sice takové pokusy byly (odtud také tento název), ale vinohrad tu dlouho nevydržel. Není také divu, vzhledem k místním klimatickým podmínkám a skalnatému podloží. A právě toto podloží, které vinaři zřejmě tolik proklínali, je na této oblasti tím nejcennějším.
Vinice je paleontologická lokalita světového významu. Působil zde i proslulý geolog a paleontolog Joachim Barrande. Předmětem ochrany je takzvané jinecké souvrství, na kterém je vidět řasení hornin z období prvohor a které je ohrožováno živelnou a nelegální těžbou trilobitů. Neohleduplní sběratelé fosilií v minulosti značně poškodili nejen samotnou horninu, ale i okolní lesní porosty. A tak se v roce 2009, celých deset let po vyhlášení Vinice přírodní památkou, konečně přistoupilo k zákazu sbírání zkamenělin v této lokalitě. Ochránci přírody rovněž apelují na legislativní zákaz prodeje místních zkamenělin.
Vyskytuje se zde mnoho zkamenělin kambrických mořských živočichů, v otiscích na kamenech lze najít i primitivní řasy. Nejtypičtější trilobiti jineckého souvrství jsou Paradoxides a Hydrocephalus. Trilobit se také dostal do znaku městyse Jince. Zdejší břidlice však obsahují také mnohem vzácnější, vědecky cenné zkameněliny ostnokožců.
Údolí řeky Litavky bylo v minulosti významnou komunikační stezkou umožňující přechod brdské vrchoviny. Rozvoj hutnictví, především v 18. století, měl za následek degradaci místních lesních porostů. Přímo na Vinici se těžilo dřevo, ale i křemence a železná ruda. Středem stráně dnes vede zhruba sedmnáct kilometrů dlouhá naučná stezka Z Jinec na Olymp Brd.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Solenická podkova nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů na Vltavu
•V lesoparku Padák čeká děti zábavné putování
•Komunisty nenáviděná Drtinova rozhledna má za sebou zajímavou historii