Jaroslav Vrchlický jezdil do Příbrami za svými prarodiči. Ve verších se inspiroval jesličkami svého dědy
24. prosince 2022 (15:35)
foto: MěÚ Příbram
Dědečkem Vrchlického byl mydlář Kolář s dílnou a krámem v severozápadním koutu příbramského náměstí.
Koledy, děti recitující na vánočních besídkách, či při návštěvě Mikuláše a čerta. Vánoce byly odjakživa svým způsobem poetické. Přestože se o nich nebásní tolik, jako třeba o ženách, je spousta krásných veršů s vánoční tématikou. Stejně jako ty reálné, i básnické Vánoce jsou plné vzpomínek na dětství, kdy bylo jejich kouzlo pro všechny největší.
Nejinak je tomu u jedné z nejznámějších literárních oslav narození Ježíška, básně Vánoce od Jaroslava Vrchlického. Začíná slovy: „Hlas zvonů táhne nad závějí“ a ačkoliv ji Vrchlický složil v obci Čistá na Rakovnicku, je bezesporu inspirována Příbramí.
Velký český básník měl totiž v našem městě prarodiče, jeho dědečkem byl mydlář Kolář s dílnou a krámem v severozápadním koutu příbramského náměstí. Tady náš budoucí básník trávil mnohé chvíle dětství včetně vánočního času. Jesličky, které ve své básni zmiňuje, jsou pravděpodobně rozměrné pohyblivé jesle, na které se jako malý kluk jezdil do Příbrami ke svým prarodičům dívat.
Ty pravé ladovské Vánoce se spoustou sněhu, rampouchy na střechách a jasným mrazivým nebem dnes už bohužel známe většinou jen z pohádek. Díky Vrchlickému si však atmosféru někdejších bílých Vánoc můžeme připomenout i z veršů.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Hornická štědrovečerní večeře: Kapr na černo, dobré pivo, pocukrované vařené sušené hrušky a švestky
•Víte, jak zní housle z 18. století a varhany v divadle?
•Vepřín v Letech, který stál v místě romského koncentračního tábora, je zbouraný