Jak zvládnout se psem silvestrovské oslavy
30. prosince 2023 (08:21)
foto: pixabay
Silvestr je pro mnoho zvířat stresujícím zážitkem. Je to především kvůli ohlušujícím zvukům ohňostrojů a petard. I když se s nimi často může pes setkat i během roku, na silvestra se výbuchy a hvízdání raket koncentrují do krátkého časového období.
Oslavy příchodu nového roku jsou v plném proudu. Rachejtle, které po celý poslední den v roce vybuchují, mohou nejednoho psa pořádně vystresovat. Najít ve městě místo, kde by byli hluku petard ušetřeni, není totiž vůbec snadné. Strach psa se může projevit tak, že může mít snahu prchnout anebo se schovat na místa, která obvykle nenavštěvuje. Psi mají totiž sluch mnohem jemnější než člověk. Dokáží slyšet i zvuky, které my neslyšíme.
Pokud má váš čtyřnohý miláček strach z blížících se oslav, je vhodné dopředu připravit nějaká řešení. Jsou známé i případy, kdy pejsek proskočí zaskleným oknem. Připravte ho na nadměrný hluk předem, zvykejte ho – pouštějte například zvuky bouřky, střelby či ohňostroje, a přitom na něj mluvte nebo ho hlaďte. Pes bude mít zvuky spojené s příjemnými věcmi a uvidí, že se jeho lidská smečka chová úplně normálně. Někteří psi jsou z petard vystrašení a může u nich vzniknout psychický problém, který bude přetrvávat delší dobu.
Psa bychom neměli utěšovat, ale spíše se ho snažit rozptýlit hrou. Pokud se doslova klepe a chce se schovat pod postel nebo k vám do náruče, umožněte mu to. Rozhodně ho za jeho strach netrestejte, ale nedávejte mu ani pamlsky. Mohl by si myslet, že se chová správně a vy ho odměňujete.
V době vrcholících ohňostrojů zavřete okna, zatáhněte závěsy nebo žaluzie. Na psa mluvte v klidu a chovejte se normálně. Pokud si bude chtít zalézt někde v bytě, nenuťte ho, aby byl u vás. Někteří "pejskaři" zavírají svého čtyřnohého miláčka například do koupelny, ale to rozhodně nedělejte, zavřete ho do tmy a s jeho strachem ho tam necháte samotného.
Ke zklidnění je také možné navštívit veterináře. Ten může doporučit jeden z mnoha přípravků, který psa dokonale uklidní. Nedávejte mu nic dle vlastního uvážení bez konzultace s veterinářem, psovi by léky mohly uškodit.
Večerní procházku nenechávejte proto na půlnoc s tím, že se půjdete podívat na ohňostroj a psa při tom vyvenčíte. Naopak s ním jděte ven v době, kdy ještě žádné dělobuchy nejsou. Nezapomeňte psovi dát obojek s kontaktem na vás, kdyby se přeci jen ztratil (mít psa označeného čipem není na škodu nikdy).
I po skončení silvestrovského veselí čeká na psy vážné nebezpečí v podobě nevybuchlých raket a petard. Na zbytky ohňostrojů narazíte při novoroční procházce na každém kroku. V drtivé většině se jedná o prázdné papírové obaly.
Ani silvestrovská pyrotechnika, i když má všechny certifikáty a osvědčení, není ale stoprocentní. Malé procento je vadné, při odpálení selže, někdy raketa vyletí a nevybuchne. Mezi prázdnými obaly se tak mohou vyskytovat i kusy, které stále obsahují pyrotechnickou náplň.
Exploze papírové ruličky, jež byla silvestrovskou raketou, ve chvíli, kdy ji váš pes očuchává nebo ji dokonce vezme do tlamy, má téměř vždy vážné následky. Proto na novoroční procházce venčete psa na vodítku a dávejte pozor, o jaké předměty jeví zájem.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Pičín čekají opravy komunikací a vyšší komfort pro pěší
•Středočeská města novoroční ohňostroje většinou neruší
•Cena krabičky cigaret vzroste kvůli změně spotřební daně nejméně o osm korun