Jak vypadal život na příbramském gymnáziu před sto padesáti lety? Studenti přepsali nejstarší kroniku školy
21. února 2022 (06:25)
foto: Gymnázium Příbram
Pamětní kniha mapuje úřednické záležitosti i historické okamžiky v letech 1871 až 1920. Práci na přepisu ztěžovala nečitelnost rukopisu, archaické výrazy či pátrání po jménech pedagogů.
„Školní místnosti samy poskytovaly pohled velmi neutěšený. Budova vně i uvnitř spustlá, okna nejasná, záchody na spadnutí a v míře svrchované nečisté, tak zvaná lučebna, t. j. sbírka lučebnin, nářadí, fysikalných strojů, sbírka zoologická i mineralogická – vše to v komůrce v jediném okně, vlhké a houbou nakazené!“ Nejen na tyto „nešvary“ si stěžuje autor zápisu do pamětní knihy reálného gymnasia v Příbrami v roce 1873. Díky iniciativě současných studentů a absolventů gymnázia, kteří archivní záznamy přepsali do elektronické verze, si můžeme připomenout běžné i mimořádné události v letech 1871 až 1920.
Že přepis nevyžadoval pouhou dovednost psaní na klávesnici, zmiňuje student kvinty Petr Hegedűs: „Těžké bylo luštění rukopisu některých kronikářů, kteří často v kombinaci s obtížně čitelným písmem používali archaické a dávno zapomenuté výrazy. Za pomoci internetu jsem pokaždé tápal po slově samotném a poté i po jeho významu. Přepis kroniky byl unikátní cestou do minulosti a mnohá slovní spojení se mnou zůstávají dodnes.“ Obdobnou zkušenost má i Vít Šimánek z 3. C: „Nejtěžší na přepisu kroniky bylo asi to, když se na jednom místě setkal nečitelný rukopis se starou podobou českého jazyka a jmény učitelů či jiných osob. Ta se hledala v almanachu, kde ovšem nebyla všechna dostupná.“
Na přepisu se podíleli i další dobrovolníci, jež spojuje činnost kolem studentské televize GymTV. Patří mezi ně Magdaléna Studená ze sexty, která si stejně jako její spolužáci s obtížemi zvykala na originální rukopis jednotlivých pisatelů. „Vzhledem k tomu, že jsme přepisovali kroniku v rozmezí padesáti let, kronikáři se měnili a s nimi samozřejmě i písmo. Někteří psali dokonalým krasopisem, u jiných jsem musela každé písmenko luštit,“ popisuje studentka.
Aktivita je připomínkou 150letého výročí, k němuž škola vydala dvě tištěné publikace, a pamětní kniha tedy zůstala pouze v elektronickém přepisu. „S kronikou ale souvisí i náš ‚seriál‘, ve kterém z ní vybíráme zajímavá témata a čteme úryvky,“ odkazuje na kapitoly s názvem Po stopách sto padesáti dostupné na kanálu YouTube pedagog a vedoucí GymTV Josef Fryš.
„Přepisování mě ale celkově moc bavilo, hlavně díky krásným archaickým výrazům, zajímavým souvislostem a zápisům týkajících se světového dění, jako byla například první světová válka a události v monarchii – oslavy narozenin císaře nebo založení Československa,“ dodává Magdaléna Studená. Další tematická videa k výročí najdete ve vysílání školní televize na webu gympb.cz pod záložkou 150 let školy.
Na přepisu pamětní knihy reálného gymnasia v Příbrami pracovali současní studenti a absolventi:
Petr Hegedűs, Vít Šimánek, Magdaléna Studená, Matouš Ettler, Sabina Müllerová, David Burda, Kateřina Fialová, Sofie Pazlarová, Štěpán Švagr, Matylda Hofschnaidrová, Michaela Nedavašková.
Petr Hegedűs, Vít Šimánek, Magdaléna Studená, Matouš Ettler, Sabina Müllerová, David Burda, Kateřina Fialová, Sofie Pazlarová, Štěpán Švagr, Matylda Hofschnaidrová, Michaela Nedavašková.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková