Jak se žije s Ruskem za zády? Příbramská knihovna zve na přednášku o pobaltských státech
21. ledna 2024 (07:07)
foto: ilustrační, Pixabay – Makalu
Nejen o současné situaci v Litvě, Lotyšsku a Estonsku pohovoří analytička Asociace pro mezinárodní otázky Vendula Kazlauskas ve středu 24. ledna v Knihovně Jana Drdy.
I v letošním roce poskytne příbramská Knihovna Jana Drdy (KJD) příležitost rozšířit si znalosti o evropském regionu a pobesedovat o geopolitických otázkách. Další z přednášek ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky (AMO) se koná ve středu 24. ledna. Analytička AMO Vendula Kazlauskas se zaměří na pobaltské státy.
Zatímco Bělorusko, kterému byla věnována loňská beseda Michala Lebdušky, od západního světa oddaluje režim prezidenta Alexandra Lukašenka a příklon k Rusku, jsou Litva, Lotyšsko a Estonsko považovány za protiruské „jestřáby“ a nejsilnější podporovatele Ukrajiny v EU. Vendula Kazlauskas se bude věnovat obavám těchto zemí v těsné blízkosti Ruska o svou bezpečnost, historii vztahů s Ruskem, národnostním menšinám a současné situaci. Analytička zmíní také pozici Estonska jako tzv. digitálního tygra, zajímavosti regionu (vedle hokeje a přírodních krás) i to, proč by se Česká republika měla o stav v Pobaltí zajímat. Přednáška začíná v 18.00 ve 3. patře budovy KJD na nám. T. G. Masaryka.
Vendula Kazlauskas vystudovala obor Mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a Dějiny umění na Filozofické fakultě tamtéž. Absolvovala studijní pobyty na Missouri State University ve Washingonu D.C. a na Vytautas Magnus University v litevském Kaunasu. Zkušenosti získala na stáži v bruselském týdeníku New Europe, v Evropském parlamentu a na českém velvyslanectví v USA. V letech 2014–2019 pracovala v Evropském parlamentu v Bruselu. Věnuje se problematice české zahraniční politiky vůči EU, Evropské unii a jejímu vnímání českou veřejností.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Hornické muzeum Příbram loni navštívilo přes 117.000 lidi, meziročně o 5000 více
•Zázraky vyobrazené na Svaté Hoře nejsou vymyšlené příběhy, říká Věra Smolová
•Dveře ke gotickému arkýři vytvořil na zakázku galerie. Jiří Kobr představí své dílo v Příbrami