I město Příbram má své mokřady, kde se vyskytují extrémně vzácní živočichové
2. února 2018 (15:59)
Mokřady patří celosvětově i v měřítku naší republiky k nejohroženějším ekosystémům. Patří mezi ně např. různé bažiny, slatiny, rašeliniště, pobřežní pásma rybníků, lužní lesy, nivy řek, mrtvá ramena, tůně, zaplavované louky nebo prameniště. V době rychlých klimatických změn a střídajících se období dlouhého sucha a přívalových povodní mají takové biotopy nejen obrovský význam pro biodiverzitu (rozmanitost druhů), ale i pro vodní režim v krajině. Vodu zachycují a pomalu pouští.
Takové biotopy najdeme například v příbramském lesoparku u Litavky na Baníku. Jednou z nejkrásnějších mokřadních luk v okolí Příbrami je ovšem málo známé místo – významný krajinný prvek – Lada pod Květnou. Část lokality je ve vlastnictví města Příbramě. Vodní režim zde byl zachován hlavně proto, že zde bývaly studny pro bývalou příbramskou sodovkárnu. Louky nebyly odvodněny melioracemi, nehnojilo se zde a sekaly se pouze občas. Jediným negativem bylo narovnání, zahloubení a technické opevnění Svatého potoka, který louky protíná.
Díky zachování mokřadního charakteru luk zde nacházíme velkou spoustu dnes již extrémně vzácných organismů. Za všechny jmenujme bohatou populaci kosatce sibiřského, úpolínu nejvyššího nebo orchideje prstnatce májového. Z motýlů zde žije třeba evropsky chráněný modrásek očkovaný, který je svým vývojem vázaný na luční mravence.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: RNDr. Ondřej Sedláček
Ph.D.
Ph.D.
autor: JK