22. 11. svátek má Cecílie

Hygienici upozorňují na na výskyt vší ve školách

13. prosince 2017   (15:57)
Hygienici upozorňují na na výskyt vší ve školách

Veš dětská v našich podmínkách nepřenáší žádné původce infekčních onemocnění ani nepůsobí jiné objektivní potíže. Někdy může následkem škrábání svědící kůže dojít k sekundární bakteriální infekci kůže.



Veš dětská (Pediculus capitis) je bezkřídlý parazitický hmyz, který žije pouze ve vlasech lidí, nejčastěji v oblasti za ušima. Navzdory svému názvu může parazitovat nejen na dětech, ale i na dospělém člověku. Veš dětskou nelze přenést na zvířata (podobně jako zvířecí druhy nejsou přenosné na člověka). Zavšivenosti se odborně říká pedikulóza.

Veš můžeme ve vlasech najít ve třech stádiích – dospělá veš, její vajíčka (hnidy) a larvy (nymfy).Délka těla dospělé vši se pohybuje mezi 2 - 3,5 mm. Samička klade vajíčka, zvané hnidy, která přilepuje pevným tmelem na vlasy, těsně u pokožky. Vajíčka vší jsou asi 0,8 mm dlouhá. Z hnid se již za 7 dní vylíhnou larvy vší, které začínají ihned bodat a sát krev. Čerstvě vylíhlé larvy vší jsou světle zbarvené a jen asi 1 mm dlouhé, a proto se snadno přehlédnou. Celý jejich vývoj proběhne za 17-25 dní. Samičky se dožívají 3 - 5 týdnů a během života naklade každá z nich 50 - 150 vajíček. Sáním krve se živí nedospělé i dospělé vši.

Inkubační doba, tedy doba od prvního výskytu vší v hlavě až po vylíhnutí vajíček, tak činí přibližně 2 týdny, přičemž svědění od sající vši se může projevit téměř okamžitě po nákaze (veš potřebuje potravu - krev).

Přítomnost vší – zavšivení
  • nadměrné svědění hlavy,
  • lechtání, způsobené prolézáním vší mezi vlasy, nejčastěji po večerním ulehnutí do postele,
  • napadené děti bývají neklidné, trvale nevyspalé, ve škole nepozorné.
  • Spolehlivým důkazem zavšivenosti je nález živých vší při vyčesávání (nejlépe hustým hřebenem „všiváčkem“) nebo při prohlídkách vlasů. Jestliže je délka vlasu mezi přilepenou hnidou a pokožkou větší než 1 cm, jsou hnidy s největší pravděpodobností mrtvé, nebo již vylíhlé. Rovněž lezoucí vši se zdržují na vlasech těsně u pokožky.

Přenos vši dětské
  • těsný kontakt s napadenou osobou, nejčastěji mezi příslušníky rodiny, mezi sourozenci, spolužáky ve škole nebo při letních a zimních rekreačních pobytech dětí,
  • možný je rovněž přenos prostřednictvím půjčování společných předmětů, jako např. hřebenů, čepic a jiných pokrývek hlavy, přileb nebo i ložního prádla (veš vydrží mimo tělo hostitele až 24 hodin).
Veš dětská v našich podmínkách nepřenáší žádné původce infekčních onemocnění ani nepůsobí jiné objektivní potíže. Někdy může následkem škrábání svědící kůže dojít k sekundární bakteriální infekci kůže. Zavšivenost je především problém společenský, neboť převládá mýtus, že výskyt vši dětské souvisí s nedostatečnou hygienou, což má za následek pocity viny nebo studu nebo dokonce i případného vyloučení ze společnosti svých vrstevníků. Napadení vší dětskou však (na rozdíl od vši šatní) nijak nesouvisí s hygienou - tato veš bez problémů přežívá běžné úkony hygieny jako je pravidelné mytí hlavy a vlasů či česání běžným hřebenem.

Odstranění vši dětské - odvšivení
  • Jediným možným preventivním opatřením proti vši dětské jsou časté a důkladné prohlídky vlasů a v případě nálezu vší neodkladné odvšivení.
  • K odstranění vši dětské je nutné používat přípravky k tomu určené. Odvšivovací přípravky lze koupit v lékárnách i bez lékařského předpisu. Vždy je nutné pečlivě si přečíst připojený návod a dodržovat uvedený postup.
  • Dalším a nezbytným krokem odvšivení je mechanické odstranění mrtvých (někdy i živých) hnid z vlasů.
  • Pro první „hrubé“ odstranění hnid je vhodné využít hustý hřeben, tzv. „všiváček“. Poté je nutné zbylé hnidy odstranit z vlasů mechanicky – ručně stáhnout z vlasů (např. nehtem).
  • Před mechanickým odstraněním vlasy namočte. Na suchých vlasech totiž parazit dokáže lézt - kličkovat a hřebenu se úspěšně vyhýbat.
  • Při výskytu vší v rodině je vhodné provést zásah proti vším současně u všech členů domácnosti, prohlídce se nutně musí podrobit i dospělé osoby.
  • V domácnosti je nutné ošetřit veškeré textilie, s kterými postižené osoby přišly do styku, nejlépe vypráním v horké vodě (ložní prádlo, ručníky, oblečení). Oblečení, které se takto ošetřit nedá, lze uložit do plastového pytle, dobře vzduchotěsně uzavřít na dobu cca 2 týdnů. Nutná je důkladná očista používaných hřebenů, vysátí podlahy a čalouněných povrchů v domácnosti.

Postup při zavšivení dětí ve školských zařízeních
  • Postup při výskytu vší v předškolním a školském zařízení by měl být upraven v provozním řádu těchto zařízení.
  • V případě výskytu pedikulózy (ale i jiných infekčních onemocnění) ve škole je naprosto nezbytná spolupráce s rodiči (zákonnými zástupci) všech dětí. Ideálním řešením je možnost aplikace vhodných prostředků u všech dětí z kolektivu – včetně jejich rodinných příslušníků v předem dohodnutém jednotném termínu.
  • Učitelé sami nemohou dětem hlavy plošně kontrolovat, ale mají informovat co nejdříve po zjištění nákazy jak rodiče daného dítěte, tak rodiče ostatních žáků o přítomnosti vši dětské ve škole.
  • Pokud zákonný zástupce dítěte či žáka nespolupracuje se školou, může jej ředitel školy vyzvat, aby se osobně zúčastnil projednání závažných otázek týkajících se vzdělávání dítěte či žáka - této výzvě je zákonný zástupce dítěte či žáka, podle školského zákona, povinen vyhovět.

Povinnosti rodičů (zákonných zástupců)
  • Okamžitě nahlásit třídnímu učiteli a vedení školy výskyt vší, či hnid u dítěte.
  • Zabezpečit takové ošetření hlavy dítěte, aby byly odstraněny jak vši, tak hnidy (provést odvšivení).
  • Zbavit děti vší je povinností rodičů, nikoliv školy a pedagogických pracovníků.

Povinnosti školy
  • Při výskytu vší, či hnid u dítěte okamžitě informovat zákonné zástupce postiženého dítěte, ale i všech ostatních dětí z kolektivu. Postižené dítě izolovat od ostatních dětí pod dohledem zletilé fyzické osoby (viz § 7 odst. 3 zákona č. 258/2000 Sb., ve znění pozdějších přepisů) a následně jej předat do péče rodičů k potřebnému zákroku.
  • V případě mateřských škol a ubytovacích zařízení je nutné odstranit používané hřebínky na česání vlasů a aktuálně provést výměnu ložního prádla a dalších textilií.
  • Pedagogičtí pracovníci nemají zákonné zmocnění provádět prohlídku dětí.
Nejčastější chyby při hubení vší
  • Nedodržení návodu k použití odvšivovacích přípravků, zejména pak požadavek opakované aplikace přípravku.
  • Neodstranění (mechanické) hnid z vlasů.
  • Podcenění preventivních prohlídek a ošetření vlasů i u ostatních členů rodiny včetně ošetření textilií, se kterými postižené osoby přišly do styku.
  • Uplatnění neodborných postupů – například prosté obarvení vlasů, které však vši ani hnidy nezlikviduje.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: KHS
autor: TP








Další články

Vánoční strom v Příbrami už je ozdobený. Rozsvícen bude 1. prosince Vánoční strom v Příbrami už je ozdobený. Rozsvícen bude 1. prosince Tento týden zavládl na náměstí Příbrami ruch. S pomocí techniky byla ozdobena vánoční … Do Česka před víkendem přichází zimní počasí, od neděle se ale oteplí Do Česka před víkendem přichází zimní počasí, od neděle se ale oteplí Česko se včera dočkalo první sněhové nadílky. Sněžit a mrznout může i přes … Starý Rožmitál bude mít nový most. Ten devadesátiletý se právě demoluje Starý Rožmitál bude mít nový most. Ten devadesátiletý se právě demoluje V pondělí dodavatelská firma uzavřela starý most přes Vlčavu ve Starém Rožmitálu. … Na Monínci začala zimní sezona, v areálu vyrábějí sníh i při vyšších teplotách Na Monínci začala zimní sezona, v areálu vyrábějí sníh i při vyšších teplotách Na Monínci odstartovala v neděli 17.11. lyžařská sezona. O výrobu sněhu se stará … První obchodníci tento týden zahajují prodej vánočních stromků První obchodníci tento týden zahajují prodej vánočních stromků Začíná prodej vánočních stromků. Nejprodávanější jedle kavkazská mírně … Příbramská nemocnice se připojila k preventivnímu dni STOP dekubitům Příbramská nemocnice se připojila k preventivnímu dni STOP dekubitům Dekubity jsou proleženiny, které mohou vést k velmi bolestivým stavům a vážným … Brdský běžecký pohár 2024 zná vítěze, ceny převezmou na Novém rybníku Brdský běžecký pohár 2024 zná vítěze, ceny převezmou na Novém rybníku Na zakončení letošního ročníku běžeckého seriálu v sobotu 23. listopadu nebude chybět … Místo jaderných hlavic je v podzemním bunkru muzeum mapující atomový program Místo jaderných hlavic je v podzemním bunkru muzeum mapující atomový program Kdysi přísně střežený areál bývalých sovětských kasáren u Míšova stavěly … Po letech oprav se řidiči dočkají plného zprovoznění Barrandovského mostu Po letech oprav se řidiči dočkají plného zprovoznění Barrandovského mostu Na konci tohoto týdne zprovozní silničáři po více než 2,5 letech opravený Barrandovský …
Vězeňská služba na zkoušku umožní zaměstnancům nosit do věznic mobily Vězeňská služba na zkoušku umožní zaměstnancům nosit do věznic mobily Používání mobilních telefonů v areálech věznic má zaměstnancům umožnit lepší kontakt s …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2024 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics, TOP list.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies