Hudební festival na zámku Dobříš nabídne spojení street dance a klasické hudby
4. června 2024 (08:26)
foto: Zámek Dobříš/PR
Koncerty se uskuteční na nádvoří, ve francouzském parku i přilehlém kostele, akce se koná počtvrté.
Zámek Dobříš na Příbramsku ožije od 15. do 18. srpna hudebním festivalem. Návštěvníci se mohou těšit na celovečerní koncerty. Na programu budou i některá netradiční vystoupení, třeba spojení street dance a klasické hudby. Dramaturgie festivalu se opět ujali houslový virtuos Jaroslav Svěcený a herečka Dejvického divadla Zdeňka Žádníková Volencová, informovala za pořadatele Michaela Fialová Rozšafná.
Koncerty se uskuteční na nádvoří, ve francouzském parku i přilehlém kostele, akce se koná počtvrté. Zahajovací galakoncert 15. srpna bude patřit mladým talentům. Za doprovodu komorního orchestru Collegium Jaroslava Svěceného vystoupí česká klarinetistka Anna Paulová, laureátka soutěže Pražské jaro, a laureát celosvětových i domácích soutěží ve hře na akordeon, jedenáctiletý Jaroslav Pokuta. Na koncertě ve francouzském parku zazní instrumentálně rozmanitá a virtuózní hudba Vivaldiho či Bacha.
V pátek 16. srpna se kostel Nejsvětější Trojice naproti zámku stane místem pro chrámovou letní muzikoterapii, své umění předvede mimo jiné mladý varhaník Adam Suk. V sobotu 17. srpna se publikum na nádvoří zámku seznámí s životem a dílem Johanna Sebastiana Bacha. Divadelně-koncertní představení má název Bach forever aneb Johanku, zahraj mi a hudebníci a interpreti v něm vystupují také jako herci.
Sobotní i nedělní dopoledne 17. a 18. srpna zasvětí pořadatelé dětem a pohádkám a na závěrečném festivalovém koncertě na nádvoří zámku se spolu se Svěceným představí operní stálice Eva Urbanová a Moravské trio. Zazní díla Antonína Dvořáka, Franze Schuberta, Julia Masseneta, Arama Chačaturjana, Giuseppe Verdiho a řady dalších autorů. Na úvod večera vystoupí společně se Svěceným i taneční skupina Chilies, která se zaměřuje na street dance. Diváci tak budou svědky netradičního spojení hudebních i tanečních stylů.
Rokokový zámek s výraznou fasádou byl původně v rukou Colloredo-Mannsfeldů, po druhé světové válce se stal kulturním majetkem státu a byl využíván jako Domov spisovatelů. V současnosti ho opět vlastní rodina Colloredo-Mannsfeldů a je přístupný i veřejnosti, která má na výběr z několika prohlídkových okruhů. Návštěvníci si mohou prohlédnout i takzvaný spisovatelský pokoj, připomínající období, kdy památka sloužila literátům.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Fotogalerie: Na Orlické přehradě pokračuje výstavba bezpečnostního přelivu
•Dobříš oslaví 130. výročí narození Josefa Balabána
•Středočeský kraj chce letos dobrovolným hasičům rozdělit 81 mil. Kč, víc než loni