Houbařská sezona je nejsilnější za poslední čtyři roky
Nepřehlédněte
16. července 2020 (13:56)
foto: pribram.cz
Houbaři nyní mohou najít hřibovité druhy jako hřiby plstnaté, dubové nebo smrkové, holubinky, ryzce či muchomůrky růžovky.
Letošní houbařská sezona v Česku je zatím lepší než v minulých zhruba čtyřech letech, kdy bylo sucho. Nicméně s koši plnými hub se lidé z každého lesa vracet nebudou, v některých místech je třeba houby hledat. Navíc situace se s ohledem na aktuální počasí mění. Nyní o něco více rostou houby na Moravě než v Čechách. Jak porostou v dalších prázdninových týdnech, nelze říci, protože "počasí se předpovídá špatně a růst hub ještě hůř," řekl dnes ČTK předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.
"Letošní rok je lepší, ale pro ty, co jsou skromnější. Samozřejmě se stane, že v některých místech je hub na koše," uvedl Landa. Podle něj je současný výskyt hub mozaikovitý, na řadě míst jich roste hodně, a naopak na mnoha jich je podprůměrně.
Houbaři nyní mohou najít hřibovité druhy jako hřiby plstnaté, dubové nebo smrkové, holubinky, ryzce či muchomůrky růžovky. Vedle toho rostou ale i jedovaté muchomůrky tygrované a objevuje se nejedlý hřib kříšť. Období pečárek a bedel podle Landy už pominulo.
Proti předchozím suchým rokům bylo podle mykologa nadprůměrně hodně hub zejména na přelomu června a července, v uplynulých dvou týdnech už rostou o něco méně. Růst zeslábl mimo jiné v Praze a okolí, v Brdech, na Rakovnicku, Mladoboleslavsku nebo na Vysočině. Naopak na Moravě hub přibylo. "Nynější vlhkost nám ale dává předpoklad, že vždycky něco najdeme," doplnil Landa.
Rekordní sezóna z hlediska tuzemských houbařů byla v roce 2013, kdy lidé podle Národní ekonomické rady vlády nasbírali 33 tisíc tun hub. Zda se ale ta letošní zcela vydaří, se ukáže až na podzim. V tu dobu totiž roste nejvíce hub.
V loňském roce jsme nechali otestovat hřiby na obsah olova. Vzorek byl odebrán jak z klobouků, tak z nohou hub.
Podle Nařízení komise (ES) č. 1881/2006 ze dne 19. prosince 2006, kterým se stanoví maximální limity některých kontaminujících látek v potravinách, je limit na obsah olova v houbách 0,30 mg/kg čerstvé hmotnosti. Některé zdroje dokonce uvádí přípustné množství olova pro čerstvé houby až 1 mg/kg. I pokud vezmeme v úvahu přísnější limit, byly námi zkoumané houby v pořádku. Obsahovaly jen malé množství olova a neměly by tak představovat žádné hygienické riziko.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK_Jiří Trnka
ČTK_Jiří Trnka
autor: Jakub Pečenka