Hornické muzeum Příbram rozšíří svou sbírku betlémů
16. března 2024 (17:40)
foto: Hornické muzeum Příbram
Ve stálé expozici má muzeum jen nejcennější betlémy, které nikomu nepůjčuje ani nikam nestěhuje. Jde například o jesličky, které vyřezal ve 40. letech 19. století horník Jan Křtitel Třešňák.
Hornické muzeum Příbram rozšíří svou sbírku betlémů. Valná hromada spolku Příbramští betlémáři minulý týden rozhodla, že muzeu odprodá svou sbírku betlémů, knihovnu a kolekci medailí s tematikou betlémů a betlémářství. Desítky nových betlémů muzeum využije při pořádání krátkodobých tematických výstav, řekl ředitel muzea Josef Velfl.
Spolek se rozhodl najít pro svou sbírku nového majitele, důvodem je mimo jiné stárnutí členské základny. Uvažovalo se o tom, že betlémy by mohlo získat město, které by je vystavovalo v Galerii Františka Drtikola. Nakonec však dostalo přednost muzeum.
Zástupci radnice to uvítali. Podle starosty Jana Konvalinky (za ANO) jde o řešení, které je výhodné pro všechny. Podotkl, že podle původní dohody měli betlémáři sbírku městu darovat, zatímco muzeu ji odprodají. "Navíc naše galerie není sbírkotvornou institucí, tudíž pořizování majetku by nebylo úplně jednoduché a v souladu s posláním té organizace," uvedl Konvalinka.
Místostarosta Miroslav Peterka (ODS) řekl, že betlémy bude muzeum vystavovat sezonně a jinak by měly být v depozitu, na což je podle něj muzeum vybaveno lépe než galerie. Velfl uvedl, že betlémy budou uloženy v zabezpečených prostorách s patřičnou teplotou a vlhkostí. "Nemůže to být složené někde na půdě nebo ve skříni, to ani náhodou," dodal.
Muzeum má podle Velfla ve sbírkách tři desítky kompletních betlémů a spoustu jednotlivých částí, dohromady jde asi i 3000 betlémových figurek. Sbírku stále rozšiřuje. "Kontinuálně se snažíme betlémy získávat a uchováváme je, protože je to jeden z dokladů lidové tvořivosti na Příbramsku," řekl Velfl.
Ve stálé expozici má muzeum jen nejcennější betlémy, které nikomu nepůjčuje ani nikam nestěhuje. Jde například o jesličky, které vyřezal ve 40. letech 19. století horník Jan Křtitel Třešňák. Skládají se z nezvykle drobných figurek a patrového korpusu z polychromované borovicové kůry doplněném lišejníky. Nově získané betlémy muzeum využije při krátkodobých tematických výstavách a zároveň je bude půjčovat jiným institucím na jejich expozice.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•VLS zvou do Brd na druhý ročník soutěže tažných koní v reálném lesním terénu
•Velikonoční akce na Příbramsku: Pletení pomlázek, pečení jidášů i řemeslné trhy
•Téměř 50 divadel se letos zapojí do Noci divadel, připojí se i příbramské