Hornické muzeum Příbram loni navštívilo přes 117.000 lidi, meziročně o 5000 více
19. ledna 2024 (06:19)
foto: Hornické muzeum Příbram
Největší zájem byl loni o Prokopskou hornickou pouť, která přilákala přes 4000 lidí, dále o Vánoce v hornickém domku a Štědrovečerní šichtu či Havířské šprýmování při Dnu Středočeského kraje.
Hornické muzeum Příbram loni navštívilo přes 117.000 lidi, meziročně o 5000 více. Hranici 100.000 platících návštěvníků muzeum překonává pravidelně od roku 2007, výjimkou bylo jen období pandemie covidu-19 v letech 2020 a 2021, informoval ředitel muzea Josef Velfl.
"Za růstem návštěvnosti se skrývá jednak celosvětový zájem o industriální památky, dále nabídka zážitkových prohlídek, včetně adrenalinového fárání do tajuplného podzemí zdejších dolů, jízdy hornickými vláčky a spousta doprovodných akcí určených zejména pro nejmenší obdivovatele muzea, školy a rodiče s dětmi, kteří tvoří více než 30 procent návštěvníků," uvedl Velfl. Nemalou roli podle něj hraje snaha muzea nabídnout vždy něco nového, například v uplynulé sezoně to bylo zpřístupnění podzemí strojovny Ševčinského dolu či exkurze do Uranového dolu 11A Bytíz.
Největší zájem byl loni o Prokopskou hornickou pouť, která přilákala přes 4000 lidí, dále o Vánoce v hornickém domku a Štědrovečerní šichtu či Havířské šprýmování při Dnu Středočeského kraje. Letos muzeum pro návštěvníky přichystalo například tradiční masopustní veselici, která se uskuteční 17. února v prostředí historických báňských objektů Ševčinského dolu. Průvod masek, mezi nimiž nemohou chybět havíři či důlní skřítci permoníci, povede duch okolních brdských lesů Fabián, doprovodí ho kapela a pestrá družina fantaskních bytostí. Součástí programu budou humorné scénky na téma hornických slavností a havířské písničky. Na přípravě akce spolupracuje muzeum 21. rokem se Sborem dobrovolných hasičů Bohutín, který masopust pořádá od roku 1926.
Pokračují práce na rekonstrukci pobočky muzea Uranový důl Bytíz, která se řadí k mezinárodně významným technickým památkám. Už nyní je možné do něj zavítat a prohlédnout si vybrané objekty, a to po předchozí objednávce. Podobně jako v jiných letech se bude muzeum také prezentovat v zahraničí. K vidění bude například dlouhodobá putovní výstava Z historie drátěných těžních lan připravená ve spolupráci s Technickou univerzitou Clausthal-Zellerfeld v Německu. Bude instalována v několika německých hornických muzeích včetně známého Východobavorského industriálního muzea Theuern.
Hornické muzeum Příbram vzniklo v roce 1886. Je největším hornickým muzeem v Česku a jedním z největších v Evropě. Má desítky stálých expozic v historických památkově chráněných objektech ševčinského, vojtěšského, anenského a drkolnovského dolu a v hornické chalupě v Příbrami. Jeho pobočkami jsou Památník Vojna u Příbrami, skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum špýchar Prostřední Lhota, Muzeum zlata Nový Knín a nově také muzeum dolu Bytíz.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Zázraky vyobrazené na Svaté Hoře nejsou vymyšlené příběhy, říká Věra Smolová
•Dveře ke gotickému arkýři vytvořil na zakázku galerie. Jiří Kobr představí své dílo v Příbrami
•Památníku Karla Čapka přibylo návštěvníků, letos připomene výročí Krakatitu