Hornické muzeum Příbram loni navštívilo 113.000 lidí, podobně jako před pandemií
21. ledna 2023 (18:16)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Největší zájem byl loni tradičně o podzemí dolů na stříbro a olovo a jízdy důlními vláčky.
Do Hornického muzea Příbram loni zamířilo téměř 113.000 lidí, návštěvnost se tak vrátila na úroveň před pandemií. V předchozích dvou letech muselo být muzeum kvůli covidu uzavřeno nebo mělo omezený provoz. Předloni si jeho expozice prohlédlo 80.000 lidí a o rok dříve ještě o 10.000 méně. Loňský rok tak představoval již čtrnáctou sezonu, při níž tato národní kulturní památka přivítala více než 100 000 turistů, uvedl na dotaz ředitel muzea Josef Velfl.
Největší zájem byl loni tradičně o podzemí dolů na stříbro a olovo a jízdy důlními vláčky. Velmi rušno bylo například při akci Vánoce v hornickém domku a štědrovečerní šichta, na niž dorazilo 2350 návštěvníků. Při hornické Prokopské pouti si nenechalo ujít návštěvu muzea okolo 2600 lidí a stejný počet si našel cestu na komponovaný program Havířské šprýmování. Velký zájem byl také o návštěvy poboček ve Vysokém Chlumci, Novém Kníně, Prostřední Lhotě a v Památníku Vojna.
První letošní akcí bude 18. února Hornický masopust na nádvoří Ševčinského dolu v podání bohutínských dobrovolných hasičů. Muzeum letos také připomene 210. výročí založení tohoto dolu a představí se i na akci Středočeské kulturní léto, tentokrát s novinkou Divadla Antonína Dvořáka Pohádky do kapsy a s hudebním vystoupením.
Podobně jako v jiných letech se bude prezentovat i v zahraničí. Dlouhodobá putovní výstava Z historie drátěných těžních lan bude instalována ve dvou německých hornických muzeích, a to v Sulzbach-Rosenbergu a následně v Marienbergu.
Hornické muzeum Příbram vzniklo v roce 1886 a je největším hornickým muzeem v Česku. Má desítky stálých expozic v historických památkově chráněných objektech ševčinského, vojtěšského, anenského a drkolnovského dolu a v hornické chalupě v Příbrami. Jeho pobočkami jsou Památník Vojna u Příbrami, skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum špýchar Prostřední Lhota a Muzeum zlata Nový Knín.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Punková legenda Visací zámek míří do Příbrami
•V Dobříši otevřeli denní stacionář Kratochvíle
•Junior ovládnou balkánské rytmy