Hornická Prokopská pouť nabídne staročeské trhy, kostýmované průvody i šermířské vystoupení
21. června 2022 (12:32)

foto: Adorea / se souhlasem
Nebude chybět průvod horníků a hutníků ve slavnostních uniformách, který vyjde z náměstí T. G. Masaryka směrem k Prokopskému kostelu, kde se uskuteční polní mše.
V neděli 3. 7. 2022 se v Příbrami na Březových Horách koná tradiční Prokopská pouť. Jedná se o největší a nejslavnější českou hornickou pouť, kterou každoročně doprovázejí různá kulturní vystoupení, kostýmované průvody, dobové scénky, pouťové atrakce a staročeské trhy. Počátky pouti sahají hluboko do minulosti, kdy příbramští havíři oslavovali svého patrona sv. Prokopa. Tradice pouti byla obnovena v roce 1990 a dnes se jí účastní horníci a hutníci nejenom z České republiky, ale též zástupci partnerských báňských měst, hornických spolků a těžařských organizací z dalších zemí Evropy.
Od 9 hodin se návštěvníci mohou těšit na průvod horníků a hutníků ve slavnostních uniformách, který vychází z náměstí T. G. Masaryka směrem k Prokopskému kostelu, kde se poté uskuteční polní mše. Od 14 hodin se v areálu Hornického muzea Příbram na nádvoří Ševčinského dolu odehrají dobové scénky v podání Divadla Tomáše Bílka a šermířského sdružení Adorea, věnované objevení pohádkových zásob stříbrné rudy v 18. století díky hormistru a huťmistru Janu Antonínu Alisovi. „Jan Antonín Alis se roku 1772 vrací do svého rodiště a hned se mu povede husarský kousek – objeví obrovské zásoby stříbra. Potřebuje od císaře další finanční podporu k otevření nových dolů, ze kterých by se stříbro mohlo ještě ve větším množství vytěžit. Hned z prvního nálezu mu chce odvézt příslušnou část do pražské mincovny a přesvědčit ho, že se tu stříbro nachází a že je dostatečně kvalitní. Při cestě hustými brdskými hvozdy ho přepadnou loupežníci, kteří mu stříbro ukradnou. K císaři se musí tedy vydat podruhé. To už je připraven a má s sebou ozbrojený doprovod. Při dalším souboji se podaří stříbro před loupežníky uchránit, a navíc získat ještě i to ukradené napoprvé, které loupežníci nestačili utratit. Císař je spokojen, dá další dotaci na založení dolu Anna a huti, aby bylo stříbro co nejčistší a co nejkvalitněji zpracované,“ přiblížila program tisková mluvčí Hornického muzea v Příbrami Stanislava Moravcová.
Vstup do jednotlivých expozic včetně fárání do podzemí Hornického muzea Příbram bude po celý den za symbolickou 1 Kč. Muzeum bude otevřeno od 9 do 18 hodin.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / Hornické muzeum Příbram
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Do Vysoké u Příbrami se po 70 letech vrátila Dvořákova slavná opera Rusalka
•Rožmitál pod Třemšínem navštívila po tříleté pauze královna Johanka
•I přes úmorné vedro dorazily na Novák Fest stovky návštěvníků
Další články








