Holý: Nedostatečná kapacita čistírny odpadních vod je největší brzdou rozvoje Příbrami
15. července 2022 (18:00)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Příbram bude mít za pár let jednu z nejmodernějších čističek s nejnižšími možnými náklady, odolnou budoucím rizikům ohledně cen a dostupnosti energií, říká radní města Jiří Holý.
Nedostatečná kapacita čistírny odpadních vod (ČOV) je největší brzdou rozvoje Příbrami. Máme nyní stop stav, to znamená, že nemůžeme nikoho dalšího připojit. Poslední rekonstrukce v roce 2008 slibovala dostatečnou kapacitu pro 76300 obyvatel. Při následném provozu se ukázalo, že její skutečná kapacita je v některých ukazatelích (celkový dusík a fosfor) výrazně nižší než plánovaná. Na vině je dosavadní způsob posuzování ČOV, chyba projektu ve výpočtu spotřeby kyslíku a v typech technologických zařízení použitých při výstavbě. Dodavatel technologie navíc krátce po dodání zkrachoval.
Město v tomto volebním období začalo pracovat na zkapacitnění. Je to dlouhý proces, zejména ve vazbě na dotační tituly a související práce na trafostanici ze strany společnosti ČEZ. Spoustu času se strávilo na analýzách a hledání toho nejlepšího řešení. Teď finišuje projekční činnost a v srpnu 2022 bude předána projektová dokumentace pro stavební povolení. Po vydání stavebního povolení můžeme vysoutěžit dodavatele stavby. Předpokládaným termínem dokončení rekonstrukce je rok 2026.
Zadáním bylo: vysoká energetická účinnost a co nejvyšší soběstačnost, schopnost zachování provozu čistícího procesu při výpadku energie – ostrovní režim a co nejvyšší možnost dotace na rekonstrukci. Výsledkem bude moderní ČOV s nejlepšími ekologickými ukazateli a skutečnou kapacitou 67100 obyvatel, energeticky soběstačná s možností prodeje přebytku elektrické energie i bioplynu. Bylo rozhodnuto o přechodu na vyšší termofilní režim, kdy se zvýšením teploty vyhnívání dosáhne větší produkce bioplynu, nižšího objemu kalů a zákonem požadované hygienizace kalů.
Předpokládá se doplnění o další technologie: tepelná čerpadla, solární panely, výkonnější provzdušňování, odvodňovací ostředivky a mnoho dalších. Kombinací všech těchto úprav se energetická soběstačnost dostane nad 100 %, to znamená, že ČOV bude produkovat více energie, než bude spotřebovávat. Tuto energii bude prodávat v podobě elektrické energie a biometanu zpátky do distribučních sítí ČEZ a INNOGY. Současně výrazně klesne zatížení životního prostředí.
V době rozhodování o vybavenosti a technologiích se zdálo, že zvýšené investice do energetické soběstačnosti budou mít diskutabilní návratnost. Energetická krize a nejistota z vývoje v budoucnosti ukázaly, že sázka na energetickou soběstačnost byla správná. Návratnost těchto nákladů se růstem cen energií zkrátila na polovinu, a to i přes zvýšení stavebních nákladů.
Jiří Holý
radní města Příbrami
Jiří Holý
radní města Příbrami
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Jiří Holý
autor: Jiří Holý
Související
•Příbram chystá přestavbu čistírny odpadních vod za čtvrt miliardy korun
•Sedlčany plánují rekonstrukci čističky za 50 až 60 milionů Kč
•Středočeská koupaliště mají většinou dobrou vodu, na dvou místech je zhoršená