Hlubošská základní škola překonala personální problémy a přijímá děti k zápisu
7. dubna 2024 (12:15)
foto: obec Hluboš
MŠ a ZŠ Hluboš láká nové žáky na individuální přístup, příjemné prostředí i množství výletů a zážitků.
Jedním z problémů českého školství je budoucnost tzv. malotřídních škol. Hlavním tématem je především jejich financování, o čemž ví své mnoho starostů i starostek malých obcí po celém Česku. Mezi další problémy patří personální obsazení na téměř všech úrovních. S tím nedávno bojoval i starosta obce Hluboš Jiří Čajan.
Koncem roku 2023 podala výpověď ředitelka školy i celý personál, což způsobilo ztrátu důvěry u rodičů, kteří ve velkém odhlašovali žáky ze školy. Starosta však nehodil flintu do žita a nevzdal se bez boje. Jako bývalý žák hlubošské školy, který má na školní léta ty nejlepší vzpomínky, dokázal během krátké doby najít nejen novou ředitelku, ale i učitelský sbor. Po konzultaci s nastupující ředitelkou změnila část personálu své rozhodnutí a výpoveď stáhla. Důvodem byl přístup nové ředitelky a plány na další roky. S jejím nástupem se atmosféra ve škole změnila, pročistil se vzduch a především přestaly kolovat fámy, že se škola zavírá. To se projevilo během Dne otevřených dveří, kam dorazil až nečekaný počet rodičů i dětí.
Vedení obce v předchozích pěti letech investovalo do budovy školy nemalé finanční prostředky. Oprava střechy a fasády stála obec 1,5 milionu korun, zafoukání stropů izolací v hodně 200 tisíc korun, stejnou částku si vyžádala stavba parkoviště před školou. Výměna plynových kotlů vyšla na 250 tisíc a nákup konvektomatů do školní kuchyně necelých 100 tisíc. Škola nyní zažádala o dotaci na opravy vnitřní infrastruktury (voda, topení, odpady, elektřina) v hodně 5 milionů korun. Starostovi se do školy povedlo přivést profesionálního šéfkuchaře Víta Kudrnu, který personálu kuchyně ukázal moderní trendy v gastronomii, které žáci následně ocení při každém obědě.
Nové vedení přivedlo do školy pozitivní změny, které zahrnují především individuální výuku a pozornost každému žákovi s cílem rozvíjet jeho zájmy s respektem k jeho osobnosti. Zároveň se děti mladších a starších ročníků učí mezi sebou spolupracovat.
V únoru žáci spolu s učiteli vymysleli školní hymnu a vlajku. Obě tyto novinky ukázali žáci mateřské i základní školy během masopustního průvodu. Při každém zastavení zpívali hymnu, za což byli sladce odměněni lízátky, koblihami či jinými sladkostmi.
Jako již tradičně se děti zúčastnily lyžařského výcviku. Na této akci se finančně, spolu s rodiči, podílelo vedení obce a zaplatilo účastníkům část dopravy. Obec také platí autobus na různé výlety, například do divadla či na plavecký výcvik. Peníze na akce dostává MŠ i ZŠ od obce pravidelně v rámci rozpočtu a během školního roku i mimo finanční plán. Učitelky mateřské školy si spolupráci nemohou vynachválit a starostovi veřejně poděkovaly během vánoční besídky před loňskými Vánocemi.
Zážitků pro děti škola připravuje opravdu velké množství. Noc s Andersenem, divadelní představení v Praze, dětský muzikál, bojovku či vyučování venku. V plánu je i výlet na horu Říp a návštěva Památníku Antonína Dvořáka.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Ondřej Huml
Související
•V mateřské škole Klubíčko oslavují hravě velikonoční týden
•O podporu bezplatného stravování mohou středočeské školy žádat od května
•Středočeský kraj poskytne na vylepšení učeben a projekty škol přes 24 milionů Kč