Hasiči v topné sezoně zaznamenali 1116 požárů od komínů, nejvíce za šest let
8. dubna 2021 (11:38)
V topné sezoně, která se počítá od října do března, zaznamenali hasiči v Česku 1116 požárů od komínů. Je to nejvyšší počet za šest let, kdy tento údaj sledují. Poprvé také počet těchto požárů překročil tisícovku. Za celý rok pak v České republice vzniklo 1352 požárů od komínů. Způsobily škody za 46 milionů korun. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená.
"Největší nárůst jsme zaznamenali v období od 1. října do 31. prosince 2020, kdy došlo k 481 požárům od komínů. Přitom ve stejném období v roce 2019 jich bylo 311," uvedla mluvčí. Nejvíc požárů vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze. Loni jich bylo více než 1200. Mezi další příčiny požárů patří nevhodná konstrukce komínů, zazděný trám nebo špatné spáry.
Škodu sedm milionů korun způsobil požár rodinného domu v Horním Litvínově v Ústeckém kraji, který se stal na konci listopadu. Oheň se rozšířil od dřevěných trámů v mezistropí kolem prostupu krbového kouřovodu. Pět hasičských jednotek ho likvidovalo 15 hodin.
Na Silvestra hořelo v rodinném domě v Plzni. Podle vyšetřovatele požár vznikl ve větrací šachtě, kam byly odváděny spaliny z komína. Jeden člověk zemřel, další se nadýchal zplodin hoření, když vytahoval obyvatele v bezvědomí ze zakouřeného domu.
Požáry od komínů ale vznikají také v létě. Loni v červnu se v restauraci v obchodním domě v pražské Hostivaři zažehly saze v komíně od pece na pizzu. Evakuováno bylo 20 lidí, škoda dosáhla 100.000 korun. Na konci července pak způsobil dvoumilionovou škodu požár ve Lhánicích na Třebíčsku, který vznikl od venkovního krbu. Zasáhl plochu 500 metrů čtverečních.
Pokud začne v komíně hořet, měli by lidé co nejrychleji odstranit veškerý hořlavý materiál z blízkosti komína a zavolat na linku 150 či 112. "Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína," uvedla mluvčí. Důležité jsou pravidelné kontroly a čištění komínů. "Nové znění zákona o požární ochraně je benevolentní v tom, že umožňuje občanům, pokud jsou toho schopni, si čištění provést i sami. Jednou do roka ale musí být provedena kontrola spalinové cesty oprávněným kominíkem," dodala mluvčí.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK_ilustr_Jakub Pečenka
ČTK_ilustr_Jakub Pečenka
autor: Jakub Pečenka