Firma na rekonstrukci aquaparku přepálila rozpočet o desítky milionů korun
AKTUALIZOVÁNO
6. března 2023 (13:07)
foto: MěÚ Příbram
Do výběrového řízení na rekonstrukci aquaparku se přihlásila jediná firma, nabídková cena o desítky milionů přesahuje limitní částku uvedenou v zadávacích podmínkách, město tuto nabídku nemůže akceptovat.
Příbram v opakovaném tendru nevybrala dodavatele na rozsáhlou rekonstrukci aquaparku za stovky milionů korun. Jediná firma, která se přihlásila, nesplnila zadávací podmínky. Nabídla cenu o 55 milionů Kč vyšší, než je limit stanovený zastupitelstvem. Město takovou nabídku nemůže přijmout a zadávací řízení zrušilo. Novou soutěž zatím vyhlašovat nebude a začne s nutnými opravami areálu, aby mohl být zachován jeho provoz do zahájení celkové rekonstrukce. Novináře o tom dnes informovala mluvčí radnice Eva Švehlová. Výběr dodavatele se komplikoval i v minulosti, opozice postup radnice dlouhodobě kritizuje.
Zastupitelé v minulosti stanovili cenový strop rekonstrukce na 350 milionů korun bez DPH. Jediný uchazeč, společnost Metrostav, ale nabídl 405 milionů Kč bez daně. Nesplnil tak podmínky vyhlášeného řízení a rada města rozhodla o jeho vyloučení a zrušení zadávacího řízení. "Překvapuje mě, že společnost Metrostav podala nabídku, i když si musela být vědoma toho, že nesplňuje zadávací podmínky," uvedl starosta Jan Konvalinka (za ANO).
Příbram nebude hned vyhlašovat novou soutěž a chce u možných dodavatelů prověřit, proč se do tendru přihlásil jediný uchazeč. "Budeme zjišťovat, proč nebyl větší zájem, jestli je stropová hodnota skutečně nastavena tak nízko. Tyto informace nám ukáží, jakým způsobem se postavit k dalšímu kolu výběru dodavatele," řekl starosta.
Město musí také zajistit provoz bazénu po dobu, kdy bude připravováno další kolo zakázky. Audit podle radnice ukázal, kde jsou nejpalčivější místa v provozu, která by mohla vést k uzavření celého zařízení. "Zavřít bazén kvůli rekonstrukci smysl dává, ovšem zavřít ho pro závadu či havárii už ne. Proto začneme s opravami klíčových částí, aby provoz mohl být zachován do doby, než se najde definitivní řešení, tedy než bude zahájena celková rekonstrukce," dodal Konvalinka.
Projekt na opravu aquaparku je podle něj dobrý, ale lze diskutovat o jeho přizpůsobení či dílčích změnách s ohledem na vývoj na trhu stavebních prací nebo vzhledem k aktuální ekonomické situaci. "Nicméně platí to, že podle něj chceme bazén opravit," uzavřel starosta.
Počátkem loňského října se vedení města rozhodlo ukončit předchozí tendr a vyhlásit ho znovu. Důvodem byly námitky jednoho z možných dodavatelů, město se chtělo vyhnout případným vleklým sporům. Město akci chystá několik let, hovořit se o ní začalo v roce 2016. V květnu 2020 Příbram zastavila práce na přípravě rekonstrukce v nejrozsáhlejší variantě. Projekt podle Konvalinky příliš nabobtnal a cena by přesáhla půl miliardy korun. Proto zastupitelé rozhodli o snížení maximální ceny, kterou později kvůli vývoji cen ve stavebnictví znovu upravovali.
Podle opozičního zastupitele za Spojence Václava Švendy měl být nový aquapark už dávno v provozu. Konvalinka namítá, že radnice čelila velkému množství dotazů od potenciálních dodavatelů, na něž musela odpovídat. Zároveň se podle něj snažila zakázku co nejlépe připravit.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•O výjimku ze zákazu požívání alkoholických nápojů na veřejném prostranství je možné požádat do konce března
•Altán u pumptracku je pryč, nadělal víc škody než užitku
•Příbram v příštích letech připravuje řadu investičních akcí