Dva roky covidu optikám neublížily, lidé za brýle utráceli naopak více, říká příbramský optik
9. dubna 2022 (15:30)
foto: pixabay
Nevím o jedné optice, která by za poslední dva roky zkrachovala," říká v rozhovoru Václav Antonín.
Dva roky covidu optikám v Česku neublížily. Lidé za brýle naopak utráceli více peněz, což si předseda představenstva Společenstva českých optiků a optometristů Václav Antonín s kolegy vysvětlují tak, že když lidé nejeli na dovolenou do zahraničí a nemohli se různě realizovat, vybírali si kvalitnější a hezčí brýle. Antonín to řekl na brněnském veletrhu Opta. Počty optik se podle něj stále rozšiřují, nové pobočky otevírají řetězce, malé optiky nezavírají.
"Pokud dělají svou práci poctivě, mají stálou klientelu. Nevím o jedné optice, která by za poslední dva roky zkrachovala," řekl Antonín. Rozšiřování poboček řetězců je trendem už řadu let, avšak na českém trhu mají optiky, které jim nepatří, stále své místo. "Je potřeba nabízet lepší služby a lepší zboží, jiný sortiment a pak to funguje," míní Antonín. Řetězce se podle něj liší tím, že zákazník v nich obvykle natrefí na člověka, který je především prodavač a nemá plnou kvalifikaci optika a optometristy. Navíc nemají zázemí, jaké je v optikách běžné, a veškeré práce na brýlích se dělají v centrále, dodal. "Neděláme různé marketingové akce jako řetězce, ale sleduju, jak se často lidé vrací z řetězců k nám," popisuje situaci na trhu Antonín, který provozuje optiku v Příbrami.
O výuku optiků se starají střední školy, o vzdělávání optometristů tři vysoké školy. "Jak sleduju situaci na trhu, tak optometristů je spíše méně a pořád jsou žádaní. Ideální je, když optik s maturitou pokračuje ve vzdělávání a stane se i optometristou, protože pak může oko jak vyšetřit a změřit, tak také udělat veškeré potřebné práce na brýlích," řekl Antonín. Takoví absolventi mají příležitost na trhu práce velice dobrou. V Česku je však možné studovat optometrii, aniž by měl student maturitu z optiky. Takže je pak běžné, že v optice je zaměstnaný optometrista, který zákazníkům oko změří a další práce jsou na optikovi.
České univerzity mají také podle Antonína možnost nabídnout studentům studijní program, který ještě rozšíří vzdělání optometristů tak, že jsou pak prakticky na úrovni lékařů a mohou problémy zraku diagnostikovat a nasadit léky, což optometrista nemůže. "Takový student by získal celoevropsky uznávaný diplom. Mrzí mě, že univerzity o to moc nejeví zájem, i když v zahraniční na to stojí fronty. Ještě v sobotu budeme jednat se zástupci vysokých škol, abychom zjistili jejich zájem a jestli se máme ještě v Evropské radě optiků a optometristů angažovat. Nyní studenti mohou v Olomouci studium zahájit, ale musí je dokončit v Anglii či v Německu, kde mají systém vzdělávání kompletní," vysvětlil Antonín.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•V ČR se objevila kombinovaná varianta koronavirů omikron XE, je nakažlivější
•Respirátory v dopravě zřejmě nebudou od Velikonoc povinné
•Očkování proti covidu-19 asi bude možné i v zubních ordinacích a v lékárnách